Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще поскъпне ли меда, заради слабата реколта?

Лоша година отчитат пчеларите в цялата страна. Заради неблагоприятните климатични условия, в много региони добивите от мед са по-ниски от два до четири пъти, в сравнение с миналата година. Само на отделни места пчеларите са доволни от добития мед. В района на Благоевград, Кюстендил и Перник, в Югозапада, добивите са традиционно по-ниски от тези в другите краища на страната.
„Затова, веднага поискахме държавно подпомагане по схемата de minimis, така че чиновниците веднага разбраха, че добивите са ниски и отреагираха“ – съобщи за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз.
Причините за по-слабите добиви от мед са различни
По-лошите климатични условия и наличието на по-слаби семейства в пчелните кошери са основните причини за по-слабата реколта от мед тази година. Според инж. Михаил Михайлов, пандемията от Covid-19 също е повлияла върху недобрата реколта от мед. 
„Поради блокадите на пътищата в началото на пандемията, много пчелари нямаха възможност да отидат до пчелините, които се намират в други населени места и това се оказа фатално в месеците април и май, защото това е много важен период за грижи към пчелите“ – коментира пчеларят, според когото, положителното от тази ситуация е, че много пчелари са вече регистрирали като животновъден обект пчелините, които до този момент не са били регистрирани като такива.
Подпомагането на сектора е недостатъчно 
„Земеделското министерство отпусна по 5 лева на пчелно семейство като подпомагане срещу Covid-19, но само за регистрирани земеделски стопани и то такива, които са подали документи по de minimis за миналата година. По наше настояване, бяха отпуснати едни 5 милиона лева, които разделени на пчелно семейство, се падат по 7 лева, а за Covid-19 се падат по 5 лева. Общо 12 лева е подпомагането на кошер тази година, което е крайно недостатъчно“ – категоричен е инж. Михайлов. 
Още в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:
Възможно е да има повишение в цената на меда и пчелните продукти 
„Възможно е да има марш в цените на меда и пчелните продукти нагоре, може би от порядъка на 1 лев. На изложенията, които направихме, цените бяха като миналогодишните. Но, в зависимост от търсенето, ето сега навлизаме в сезона на грипа и вирусите, възможно е търсенето да се увеличи и това да доведе и до поскъпването на меда“ – прогнозира още председателят на Обединения пчеларски съюз.
Той коментира и някой нови изисквания към пчеларите, които им създават известни проблеми по отношение на продажбата на мед в малки количества, залегнали в Наредба 26. 
Чуйте още в звуковия файл:
На пазара в Благоевград има леко поскъпване на меда
Между 12 и 15 лева върви буркан мед на Кооперативния пазар в Благоевград, установи репортерската проверка на Радио Благоевград. Цената зависи от вида, качеството и разфасовката на пчелния продукт. Според производителите, добивите в благоевградско тази година са по-слаби, като основната причина е сушата. Затова и някой от пчеларите са увеличили цената с лев - два на килограм. Търсенето засега е слабо, хората купуват най-много по един – два буркана от полезния продукт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50

Да спасим културното наследство в село Извор

Продължава дарителската кампания  за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..

публикувано на 30.01.25 в 17:18

Над 8000 тютюнопроизводители ще получат подпомагане за 2024 година

8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..

публикувано на 30.01.25 в 15:00

Цените на храните в Германия са почти като в България, за разлика от доходите

„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..

публикувано на 30.01.25 в 13:56

Европейските общества трябва да се вглеждат внимателно в процесите на Балканите

В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..

публикувано на 30.01.25 в 12:02