ХИВ (човешки имунодефицитен вирус) унищожава имунната система, която е защитният механизъм на организма срещу болести и инфекции. Това беше темата на месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ в ефира на Радио Благоевград – БНР.
Как се предава ХИВ?
Основният механизъм за предаване на ХИВ инфекцията е по полов път – вагинален, ректален или орален полов контакт. Друга възможност е чрез кръвен механизъм с употреба на контаминирани игли с вируса, възможно е и чрез т. нар. вертикално предаване на инфекцията от майката на детето по време на бременността, при самото раждане, след което и чрез кърмата.
Рискови групи
Мъже, които имат полови контакти с мъже, хетеросексуални, с рискови контакти, които не употребяват предпазни средства, хора, които са лишени от свобода, венозни наркомани, използващи общи игли и спринцовки.
Симптоми
В острата фаза на ХИВ инфекцията симптомите са грипоподобни, ако човек развие такива, веднага след инфектирането. Те мога да се сбъркат със симптоми при други инфекции – температура, втрисане, обрив, изпотяване, мускулни болки, зачервено гърло, отпадналост, лимфни възли, лезии в устната кухина. Повечето от инфектираните не преминават през тези симптоми, или впоследствие преминават към втория стадии – т.нар. латентна инфекция, при която няма никакви симптоми. Безсимптомно вирусът остава в човешкия организъм, уврежда имунната система и се стига до крайния стадии на инфекцията – Синдром на придобитата имунна недостатъчност /СПИН/ „Тогава има много пъстър комплекс от общи прояви – хронични температурни състояния, хронична умора, загуба на килограми, отпадналост, увеличени лимфни възли, хронични обривни единици – това са най-честите знаци, които ни навеждат на мисълта, че пациентът трябва да се тества за тази инфекция“-коментира специалистът от Военномедицинска академия.
Терапия
При инфектираните с ХИВ се прилага антиретровирусна терапия, която пациентът трябва да приема редовно, да следва инструкциите на своя лекар, да има доверие и вяра помежду им. Целта е да се понижи този вирусен товар и крайната цел е да се достигне до т. нар. неоткриваем вирусен товар. „Това е далечната ни цел със съвременните лекарства. Пациентите, приемайки редовно терапията си остават здрави, имат нормален живот и на практика ако достигнат до неоткрит вирусен товар не са проблем за своите партньори“
Д-р Баймакова уточни, че има 5 специализирани центъра в България, които проследяват и лекуват инфектираните с ХИВ. Ясен е редът за поставянето на диагнозата, инфектираните остават анонимни.
По данни към миналата година в света има 38 милиона инфектирани.
Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Магдалена Баймакова:
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..
Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..
Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..
За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..
Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..
Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..
По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..