Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алекс Удев, лектор: Бърборкото в нашите глави пречи на щастието ни

Покрай пандемията от коронавирус понятието щастие като че ли остана на заден план. И не само - свикнали сме да асоциираме щастието си с някакви големи събития и  постижения в нашия живот.  За щастлив се приема всеки, който е образован, има социални придобивки и статус, кариера или собствен бизнес. Заедно с това, в личен план, щастието е свързано със създаването на дом, семейство и деца. Статистиката сочи, че българите не сме най-щастливата нация. Според лектора Алекс Удев, който е родом от Сандански – бърборкото в главите ни пречи на това да сме щастливи:
„Бърборкото е синоним на човешкото его. Кръстил съм го бърборкото, защото може би е по-лесно хората да го асоцират с вътрешния глас, който доста ни безпокои. Когато се нарече его, доста хора или не разбират какво точно означава, или не свързват реалния ефект, който има върху нашето съзнание и живот. Докато бърборкото, с който сме свикнали, често ни буди или ни речи да заспим, хората често мога да свържат за какво става въпрос. Бърборкото е една структура от мисли, която не спира да ни тревожи. За да се справим с него трябва да отговорим на въпроса „какво сме ние?“ или „какво съм аз като човек?“. Трябва да разберем, че ние сме едно енергийно присъствие, тогава вече целта на живота ни се променя. Нещата, които искаме да правим, всъщност са второстепенни от това, което сме ние.“ каза Алекс Удев, който бе гост на предаването „Семейно парти“.
Алекс Удев е лектор на десетки семинари по темата в САЩ и Канада. Преди 12 години Алекс се сбъсква със сериозен здравословен проблем. Това е и неговият катарзис, моментът, в който той решава да бъде щастлив:
„Бях с наднормено тегло над 100 кг. Сега съм 65, но имах доста здравословни проблеми.  Това ме накара да се събудя първо от здравословна гледна точка.  След като промених здравето си започнах да търся и по-големия смисъл на живота. Започнах да уча в университет, да четат книги и вече 12 години следвам този път.“
Преди седмица Алекс Удев проведе първия си семинар в България, в родния град Сандански. Поради усложнената обстановка от коронавирус турнето му в другите градове в страната ще бъде отложено.
Цялото интервю с Алекс Удев чуйте в звуковия файл =>




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22