Холограмите не съществуват само в научната фантастика. Те отдавна не са фантастика, а са съвсем истински и се използват.
„Холограмите са интересна тема, защото всеки човек има различна представа за тях. Съответно някои хора си представят, че това е светещо очертание на човек, други си мислят за някакви матрици, светещи цифри. Всъщност холограмата е едно специално триизмерно изображение, което се променя според това как гледаме към него. Той има активен паралакс и съответно изглежда истинско“, каза в предаването „Звездопад в Благоевград“ Венцислав Луканов, специалист по добавена реалност.
Холограмите се изучават от науката Холография, която се отнася до записване на поведението на светлината. Днес холограмите се използват в различни сфери - науката, в бизнеса, рекламата, дори и в ежедневието. Зад направата на една холограма не стои голям екип. Според специалиста Венцислав Луканов те са сравнително лесни за изработка, ако говорим за триизмерни обекти в компютър. Не така стоят нещата при записване на светлина.
„Визуализацията е най-интересното нещо. Има всякакви устройства, като най-фантастичните от тях йонизират въздуха и превръщат малки клетки въздух във футони и те започват да мигат. Те все още са сравнително малки, но някой ден се надявам, че ще може в пълен размер да видим човек изцяло от светлина без да има устройство там“, споделя Луканов.
В бъдеще Венцислав прогнозира, че холограмите ще намират все повече място в ежедневието ни като наример на летищата. Холограмите обаче могат да облекчат, но не и да заместят човек, категоричен е специалистът.
Цялото интервю с Венцислав Луканов чуйте в звуковия файл =>
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..