Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След контакт със заразен с коронавирус – какви са стъпките?

Рекорд след рекорд - заразените с коронавирус в страната ни нарастват през последните седмици, а здравната ни система започва да се задъхва. Ако до преди месеци само бяхме чували, че някъде в България има заразени, то днес почти всеки познава хора, които са болни или са били заразени.

Температура, кашлица, загуба на вкус и/или обоняние, хрема, главоболие, болки в гърдите, крайниците или гърлото, затруднено дишане - това са симптомите, които говорят за евентуална зараза с коронавирус, припомни директорът на РЗИ-Благоевград д-р Калоян Калоянов. Повечето от тях обаче не могат да бъдат сигурен знак за заболяване от COVID-19, тъй като се проявяват и при грип или най-обикновена настинка.

"Ако имат тези симптоми, хората трябва незабавно да търсят лекарска помощ по телефон. Личният лекар съответно ще ги насочи към преглед и лечение. Колкото по-рано се хване това заболяване, толкова по-лесно минава то и се ограничава разпространението му. Аз съветвам хората със симптоми да не се струпват пред кабинетите на личните лекари, а да проведат консултация с тях по телефона. Ако имат леки симпроми, могат да изчакат ден-два вкъщи, за да видят как ще се развие ситуацията. При тежки симптоми позвънете на телефон 112. Колегите разполагат с бързи тестове, които за 10 минути потвърждават или отхвърлят диагноза", каза още д-р Калоянов. По думите му можем да се доверим на тези тестове, а времето за реакция е много важно, за да се отделят болните и да се карантинират.

РЗИ-Благоевград продължава да издава направления за безплатен PCR-тест на хора със симптоми или контактни лица, след издадена бележка от личния лекар. Това се случва всеки ден от 9 до 10.30 часа. "Вече нямаме лимит от само 30 направления на ден, а давността им е един месец. С това направление могат да отидат във всяка една лаборатория в страната", каза още директорът на РЗИ-Благоевград, който изрази надежда тези направления скоро да се издават онлайн, за да се избегнат струпвания пред институциите.

Д-р Калоянов уточни, че всеки работещ човек със симптоми или контактен със заразен с коронавирус и карантиниран има право на болничен.

"Трябва да се обадят по телефона на личния лекар. Аз мисля, че колегите реагират бързо. Призоваваме ги да си вдигат телефона и да бъдат в непрекъсната връзка с нас. Трябва да хоспитализираме само тежките случаи, а леките да се лекуват вкъщи. Ситуацията със свободните места е сложна. Непрекъснато се разполагат нови легла", каза още д-р Калоянов и допълни, че днес още 20 допълнителни легла ще бъдат осигурени на територията на бившото Очно и Ушно отделение в Благоевград.

"Проблемът не е с мебелите, а с липсата на медицински кадри. Те работят по 24 часа от месеци, има и много болни колеги. Трябва да се вземат някакви мерки и да се привлече допълнителен персонал, който да обгрижва болните. Ние също получаваме сигнали, че болници отказват да приемат заразени", каза още д-р Калоянов и допълни, че контактно лице, което е безсимптомно, не е задължително да се подложи на PCR тест, но е задължително да се карантина за 10 дни. Началото на карантината се брои от последния ден, в който лицето е било контактно със заразен.
По думите му РЗИ вече не осъществява контрол за това дали карантинираните хора спазват предписанията.

"Това е работа на полицията", допълни той.

Цялото интервю на Елеонора Тахова с директора на РЗИ-Благоевград д-р Калоян Калоянов чуйте в звуковия файл...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10

Любомира Димитрова: Провокирайте късмета си с хармония в себе си

В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..

публикувано на 31.12.24 в 14:59

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..

публикувано на 29.12.24 в 09:20

7-годишната Алекс от Благоевград: Сурва е магия!

Вековни традиции и обичаи биват  пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения. Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към..

публикувано на 29.12.24 в 09:00

Наградата "Личност на годината" на Дупница е признание за дългогодишния труд

Ръководителят на три социални услуги Красимира Александрова получи приза "Личност на годината" в Дупница. Красимира е посветила цялата си кариера на социалните услуги на територията на  Дупница. От 1995г. до 2022г. работи в Дом за деца лишени от родителска грижа "Олга Стоянова", като през по-голяма част от тези години е негов директор. Към момента..

публикувано на 28.12.24 в 09:18