Да спечелиш музикален конкурс в условията на пандемична стагнация – това е резултатът от непрекъснатия репетиционен процес, провеждан в Детската музикална школа към благоевградското читалище „Никола Вапцаров“. Преди няколко дни четирима негови възпитаници се завърнаха с престижни отличия от авторитетния Международен конкурс за пианисти Vivapiano, който се проведе в София.
Симеона Кротева бе удостоена както с Първа награда, така и със Специалната награда на името на изтъкнатата българска пианистка и клавирен педагог, Донка Дикова-Куртева.
Първа награда спечели и Елия Георгиева. А с втори награди бяха удостоени Надежда Ангелова и Карина Валеова.
Младите таланти са възпитаници на музикалните педагози в Детската музикална школа, Иванка Коляшева и Лилия Михайлова.
Срещаме се с двама представители от този шампионски тим.
Да се зареждаш с позитивизъм и да не губиш усвоената музикална техника, въпреки предизвикателните обстоятелства – това е формулата за поддържането на шампионски бодър дух, разказва за преживяванията си Симеона Кротева. Тя е в разгара на тийнейджърската си възраст, десетокласничка. Но, в периода на голямата рестрикция през пролетта, е изпитала както себе си, така и затвърдените през годините познания за един от най-сложните музикални инструменти – пианото.
С позитивна нагласа е и нейният преподавател, клавирният педагог Иванка Коляшева. Когато се влага мисъл и чувство, независимо от обстоятелства, ще се получи изкуство, казва тя.
Симеона също подкрепя философията на своята преподавателка. И е убедена, че независимо от предизвикателствата на непознатото, ние трябва да бъдем позитивни. Да не позволяваме духът да бъде победен, споделя своята нагласа младият благоевградски талант, със шампионска нагласа за следващи сценични предизвикателства.
А хъсът за справяне с тях се възпитава от най-ранна възраст. И изкуството е една от формите в тази посока, пък е категорична г-жа Коляшева.
Репортаж на Бойка Браткова можете да чуете в звуковия файл - >
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..