Онлайн протест организират от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България и от Сружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“. Събитието трябваше да се състои на 7 ноември пред най-голямата ферма за норки в България при село Маджерито, край Стара Загора, но поради усложнената пандемична обстановка, инициативата се проведе на същата дата, но под друга форма – онлайн.
Целта на организаторите е да се привлече вниманието на властимащите към проблема с фермите за ценни кожи у нас и настояването за тяхната забрана, тъй като през последните дни се появиха доста тревожни информации за заразени с Covid-19 норки във ферми в Дания, заради което те ще бъдат унищожени.
„Факт е, че в Дания, както и в Холандия, бе въведено задължително тестване на животните във фермите за норките, защото се оказва, че този вид американската норка е най-чувствителна от всички селскостопански животни за заразяване и предаване на Covid-19. През пролетта се установи този факт в Холандия, която предприе радикални мерки и забрани фермите за норки до март, следващата година. Това, което стана в Дания – въведе се задължителното тестване и благодарение на него се разбра, че преди две седмици норки, които са заразени с Covid-19, от 40 в последствие се оказаха 270. Премиерът на Дания излезе на пресконференция и обяви, че вирусът е мутирал и се е разпространил и по хората. Мутациите показват намалена чувствителност към антитела, което означава, че рискът е по отношение на ваксините, които може да се окажат по-малко ефикасни или дори, безполезни“ – коментира Петя Алтимирска от от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България.
Тя уточни, че поради тази причина, започва унищожаването на над 17 милиона норки в около 1000 ферми за норки в Холандия. Това ще струва над 700 милиона долара на държавата. Според природозащитниците, икономическите последствия ще бъдат наистина много големи, но не по-малко сериозен е рискът за хората, защото фермите за норки са инкубатори за развитие на опасни зоонози, които се оказват вредни и за човека. Така че, Covid-19 може би ще се превърне в още една причина да бъдат забранени фермите за норки и у нас.
Петя Алтимирска съобщи още, че от август до сега, липсва информация, дали у нас се работи по Програмата за тестване на трупчета на норки, относно заразяване Covid-19. Според нея, няма информация, дали до момента са правени подобни тестове и какви са резултатите от тях.
Проблемите за рисковете от заразни заболявания са добре описани в мотивите на Законопроекта за забрана на фермите за норки в България, който упорито не се разглежда от Народното събрание. Сега, този риск се потвърждава и увеличана, а заради бездействието на институциите, много хора могат да се окажат потърпевши.
„Нямам логично обяснение, защо Законопроектът забуксува в двете комисии – мина на първо четене в Комисията по земеделие, но все още не е разгледан в Комисията по околна среда. Ние имаме съмнение, че там се упражнява лоби от страна на собствениците на фермите за норки, но няма логична причина да няма отговор на изпратените многобройни писма до съответните институции, научни изследвания за рисковете и предложения за законодателни промени“ – обясни още Петя Алтимирска.
Тя съобщи, че готвеният за 7 ноември протест пред фермата за норки при село Маджерато край Стара Загора, ще се проведе онлайн, заради усложняващата се пандемична обстановка. Подготвя се онлайн платформа, чрез която всички заинтересовани по темата, могат да изпратят писма до компетентните институции, от които зависи да се спре отглеждането на животни за ценни кожи.
„Защото, единствено забраната е това, което може да минимизира и ликвидира всички рискове от вредното влияние на тези обекти, включително и за човешкото здраве“ – допълни Петя Алтимирска.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..