Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще затвори ли Covid-19 фермите за норки и в България?

Онлайн протест организират от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България и от Сружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“. Събитието трябваше да се състои на 7 ноември пред най-голямата ферма за норки в България при село Маджерито, край Стара Загора, но поради усложнената пандемична обстановка,  инициативата се проведе на същата дата, но под друга форма – онлайн.

  Целта на организаторите е да се привлече вниманието на властимащите към проблема с фермите за ценни кожи у нас и настояването за тяхната забрана, тъй като през последните дни се появиха доста тревожни информации за заразени с Covid-19 норки във ферми в Дания, заради което те ще бъдат унищожени.

Петя Алтимирска „Факт е, че в Дания, както и в Холандия, бе въведено задължително тестване на животните във фермите за норките, защото се оказва, че този вид американската норка е най-чувствителна от всички селскостопански животни за заразяване и предаване на Covid-19. През пролетта се установи този факт в Холандия, която предприе радикални мерки и забрани фермите за норки до март, следващата година. Това, което стана в Дания – въведе се задължителното тестване и благодарение на него се разбра, че преди две седмици норки, които са заразени с Covid-19, от 40 в последствие се оказаха 270. Премиерът на Дания излезе на пресконференция и обяви, че вирусът е мутирал и се е разпространил и по хората. Мутациите показват намалена чувствителност към антитела, което означава, че рискът е по отношение на ваксините, които може да се окажат по-малко ефикасни или дори, безполезни“ – коментира Петя Алтимирска от от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България.

Тя уточни, че поради тази причина, започва унищожаването на над 17 милиона норки в около 1000 ферми за норки в Холандия. Това ще струва над 700 милиона долара на държавата. Според природозащитниците, икономическите последствия ще бъдат наистина много големи, но не по-малко сериозен е рискът за хората, защото фермите за норки са инкубатори за развитие на опасни зоонози, които се оказват вредни и за човека. Така че, Covid-19 може би ще се превърне в още една причина да бъдат забранени фермите за норки и у нас.

Петя Алтимирска съобщи още, че от август до сега, липсва информация, дали у нас се работи по Програмата за тестване на трупчета на норки, относно заразяване Covid-19. Според нея, няма информация, дали до момента са правени подобни тестове и какви са резултатите от тях.

Проблемите за рисковете от заразни заболявания са добре описани в мотивите на Законопроекта за забрана на фермите за норки в България, който упорито не се разглежда от Народното събрание. Сега, този риск се потвърждава и увеличана, а заради бездействието на институциите, много хора могат да се окажат потърпевши.

„Нямам логично обяснение, защо Законопроектът забуксува в двете комисии – мина на първо четене в Комисията по земеделие, но все още не е разгледан в Комисията по околна среда. Ние имаме съмнение, че там се упражнява лоби от страна на собствениците на фермите за норки, но няма логична причина да няма отговор на изпратените многобройни писма до съответните институции, научни изследвания за рисковете и предложения за законодателни промени“ – обясни още Петя Алтимирска.

Тя съобщи, че готвеният за 7 ноември протест пред фермата за норки при село Маджерато край Стара Загора, ще се проведе онлайн, заради усложняващата се пандемична обстановка. Подготвя се онлайн платформа, чрез която всички заинтересовани по темата, могат да изпратят писма до компетентните институции, от които зависи да се спре отглеждането на животни за ценни кожи.

„Защото, единствено забраната е това, което може да минимизира и ликвидира всички рискове от вредното влияние на тези обекти, включително и за човешкото здраве“ – допълни Петя Алтимирска.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Боряна Шалявска за "Ела (си) в Благоевград": Имаме новорегистрирани жители

Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“.  Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..

публикувано на 22.07.25 в 15:03

Фестивал „Тракийски мистерии“ разкрива магията на Хераклея Синтика

Вълнуващо  културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще  се проведе на  26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..

публикувано на 22.07.25 в 11:34

В Петрич изграждат двуетажен паркинг

Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Община Петрич е първенец по щъркелови гнезда в региона

Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..

публикувано на 21.07.25 в 13:25

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58