„Ротавирусните инфекции са най-честата причина за тежка дехидратация, което може да доведе до хоспитализация, както в развитите, така и в развиващите се страни. Тази тежка дехидратация представлява развитието на клиничната картина на гастроентерит, т.е. налице е тежка диария, съпроводена с повръщане. Инфекцията е проблем при малките деца – до 5-годишна възраст и е възможно да протече тежко. В ранна детска възраст са първите срещи с този вируси и се развиват симптомите“ – коментира в здравния час на Радио Благоевград-БНР гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести във Военномедицинска академия – София. По думите и възрастните и хората с имунни дефицити, също са рискови и могат да развият клинична картина на гастроентерит. При някои от тях е възможна хоспитализация. Важно при тази инфекция е, че независимо от ваксинопрофилактиката, е възможно да има повторение. Успокояващо е, че най-тежка е клиничната картина при първата среща с вируса, всички нови инфекции са с по-лека тежест. Проблемът е, че първата среща с вируса е при най-малките – новородените и малките деца, при тях развитието на гастроентерит може да доведе до тежка дехидратация и хоспитализация, дори и летален изход.
Клинични характеристики
„Трудно е човек да се ориентира дали развитието на симптомите в гастроинтестиналния тракт са причинени от ротавируси или не, но хората с опит, с практика, особено при появата на диария при малките деца, се усъмняват, че би могло това да бъде причината. Най-често се появява температурата, повръщане, коремен дискомфорт при детето, общо неразположение. Загубата на вода и електролити водят до обезводняване. При децата това се проявява като отпадналост, сънливост, плач без сълзи, сухота в очите, устната кухина, възможна е появата на гърч. При възрастните се наблюдава изтощение, безсилие, ниско кръвно налягане, учестена сърдечна дейност. Инкубационният период е кратък – най-често 2 дни, симптомите бързо прогресират. В повечето случай за около седмица състоянието се овладява.
Терапевтични подходи
„Говорейки за вирус, както при повечето вирусни инфекции, няма етиологично лечение, т.е. лекарство, което да е насочено директно към вируса. Всичките ни усилия са насочени към дехидратацията. Т.е. терапията се нарича рехидратация. Изработени са много добри орални рехидратиращи разтвори, които много добре възстановяват този баланс при загубата на вода и електролити. Максимално бързо трябва да започне процесът на рехидратация . При малките деца рехидратацията е възможно да бъде направена в болнична обстановка по венозен път чрез системи. Медикаменти срещу повръщане не се препоръчват, тъй като това е нормална реакция в резултат на инфекцията. Доказано е, че цинка има място при тежките дехидратации, както и някои от пробиотиците. Важно е да знаят младите родители, че не трябва да се прекъсва кърменето, което подпомага процесът на лечение.“
Ротавирусните инфекции са характерни за зимния и пролетния сезон. Месеците декември, януари до май се наблюдава по-висока честота на инфектирани
Ваксинопрофилактика
„Налична е ваксината, която е жива ваксина. За разлика от познатия механизъм на приложение на ваксините, тази се прилага през устата. Чрез спринцовка в устата на детето се прилага съответната доза. На нашия пазар са налични две ваксини – едната е в две дози на приложение, другата в три. Ефикасността е добра. Поставя се 2, 4, 6-ти месец. Затова още при първата детска консултация на новороденото, родителите трябва да заявят своето желание на лекуващия лекар да бъде поставена ваксината на детето им. Ваксината е безплатна и препоръчителна. Не е от задължителните ваксини“.
Един от основните начини за превенция е хигиената, миенето на ръце, добрата дезинфекция на повърхности и играчки на децата.
Гл. ас. д-р Магдалена Баймакова можете да чуете в звуковия файл - >На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..
На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..
Като динамична и доста натоварена определи 2024 година за доброволците в Благоевград Владимир Филков. Той е компютърен специалист по професия, координатор за Благоевград на Съюза на българските спасители и ръководител на доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в областния град. През летните месеци, когато е пожароопасният сезон,..
Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..
Асен Джалев е председател на студентския клуб „StartUP@Blagoevgrad “, който организира годишната StartUP конференцията в Американския университет. Събитието събира на едно място предприемачи и студенти, отворено е и за ентусиасти от цяла България. „ Опитваме се да накараме студентите да усетят искрата да започнеш нещо ново, нещо свое,..
"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..
Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..