Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова: Ротавирусните инфекции при най-малките водят до тежка дехидратация

„Ротавирусните инфекции са най-честата причина за тежка дехидратация, което може да доведе до хоспитализация, както в развитите, така и в развиващите се страни. Тази тежка дехидратация представлява развитието на клиничната картина на гастроентерит, т.е. налице е тежка диария, съпроводена с повръщане. Инфекцията е проблем при малките деца – до 5-годишна възраст и е възможно да протече тежко. В ранна детска възраст са първите срещи с този вируси и се развиват симптомите“ – коментира в здравния час на Радио Благоевград-БНР  гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести във Военномедицинска академия – София. По думите и възрастните и хората с имунни дефицити, също са рискови и могат да развият  клинична картина на гастроентерит. При някои от тях е възможна хоспитализация. Важно при тази инфекция е, че независимо от ваксинопрофилактиката, е възможно да има повторение. Успокояващо е, че най-тежка е клиничната картина при първата среща с вируса, всички нови инфекции са с по-лека тежест. Проблемът е, че първата среща с вируса е при най-малките – новородените и малките деца, при тях развитието на гастроентерит може да доведе до тежка дехидратация и хоспитализация, дори и летален изход.

Клинични характеристики

„Трудно е човек да се ориентира дали развитието на симптомите в гастроинтестиналния тракт са причинени от ротавируси или не, но хората с опит, с практика, особено при появата на диария при малките деца, се усъмняват, че би могло това да бъде причината. Най-често се появява температурата, повръщане, коремен дискомфорт при детето, общо неразположение. Загубата на вода и електролити водят до обезводняване. При децата това се проявява като отпадналост, сънливост, плач без сълзи, сухота в очите, устната кухина,  възможна е появата на гърч.  При възрастните се наблюдава изтощение, безсилие, ниско кръвно налягане, учестена сърдечна дейност. Инкубационният период е кратък – най-често 2 дни, симптомите бързо прогресират. В повечето случай за около седмица състоянието се овладява.

Терапевтични подходи

„Говорейки за вирус, както при повечето вирусни инфекции, няма етиологично лечение, т.е. лекарство, което да е насочено директно към вируса. Всичките ни усилия са насочени към дехидратацията. Т.е. терапията се нарича рехидратация. Изработени са много добри орални рехидратиращи разтвори, които много добре възстановяват този баланс при  загубата на вода и електролити. Максимално бързо трябва да започне процесът на рехидратация . При малките деца рехидратацията е възможно да бъде направена в болнична обстановка по венозен път чрез системи. Медикаменти срещу повръщане не се препоръчват, тъй като това е нормална реакция в резултат на инфекцията. Доказано е, че цинка има място при тежките дехидратации, както и някои от пробиотиците. Важно е да знаят младите родители, че не трябва да се прекъсва кърменето, което подпомага процесът на лечение.“

  Ротавирусните инфекции са характерни за зимния и пролетния сезон. Месеците декември, януари до май се наблюдава по-висока честота на инфектирани

Ваксинопрофилактика

„Налична е ваксината, която е жива ваксина. За  разлика от познатия механизъм на приложение на ваксините, тази  се прилага през устата. Чрез спринцовка в устата на детето се прилага съответната доза. На нашия пазар са налични две ваксини – едната е в две дози на приложение, другата в три. Ефикасността е добра. Поставя се 2, 4, 6-ти месец. Затова още при първата детска консултация на новороденото, родителите трябва да заявят своето желание на лекуващия лекар да бъде поставена ваксината на детето им. Ваксината е безплатна и препоръчителна. Не е от задължителните ваксини“.

  Един от основните начини за превенция е хигиената, миенето на ръце, добрата дезинфекция на повърхности и играчки на децата.

Гл. ас. д-р Магдалена Баймакова можете да чуете в звуковия файл - > 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Адв. Росен Рашков

Росен Рашков: Референдумът за еврото не противоречи на Конституцията

Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..

публикувано на 23.05.25 в 11:33

Цветелина Пенкова: Присъединяването към еврозоната е шанс за стабилност и растеж

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..

публикувано на 23.05.25 в 11:05

В България се отглеждат експериментално нови сортове тютюн

Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..

публикувано на 22.05.25 в 14:29

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00