Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурсът „Дърво с корен“ отново търси историите на любими дървета

За 11-а поредна година фондация „ЕкоОбщност“ организира онлайн конкурса за любимите на хората дървета. Екипът на фондацията за пореден път събира историите за впечатляващите дървета, които са се превърнали в емблема на дадено населено място или в пазители на родовата памет.

„Конкурсът търси живата връзка с природата и припомня огромната роля на дърветата. Тя не се свежда само до благата които даряват даряват – свеж въздух, чиста вода и място за почивка и зареждане сред природата, а се простира и до значението и непреходното им присъствие в народната ни памет, обичаи и култура“, казва Дима Котева от фондация „ЕкоОбщност“.

За да включите любимото дърво в тазгодишната надпревара, трябва да споделите неговата история и да уловите красотата му в снимки, които да изпратите на tree@bepf-bg.org до 15 декември 2020г. 

Конкурсът е отворен за участие към всички и приема номинации за дървета от цялата страна. Дървото с най-много онлайн харесвания ще получи титлата „Дърво с корен“ на 2020 година. По традиция наградата за победителя  преглед от специалисти и препоръки за подходящи грижи.

Повече за конкурса „Дърво с корен 2020“ от разговора на Агнес Манова с Дима Котева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46

Как да предпазим дома си от кражби през ваканционния период

Националният съюз на ключарите в България провежда превантивна кампания, чиято цел е да информира хората как да предпазят домовете си от обири по време на ваканционния сезон.  "За съжаление крадците стават по-изобретателни. Вече наблюдаваме не толкова взломяване на ключалки, колкото отключване със специални инструменти безшумно и без видими белези...

публикувано на 17.07.25 в 09:35

България няма да загуби идентичността си след въвеждането на еврото

Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...

публикувано на 15.07.25 в 12:49