"Фолклорът ни е спасявал в трудни ситуации и кризи“ – споделя 82-годишната народна певица от петричкото село Марикостиново Стоянка Бонева. Славеят на Марикостиново както я наричат е била изпълнителка в легендарното трио „Българка", формацията „Мистерията на българските гласове“, група "Балкана" и други формации. Майка й е пяла и играела хора и от нея Стоянка взима "маята" както се казва, от нея оформя цял репертоар.
Стоянка Бонева е втората изпълнителка на популярната авторска песен "Лудо, младо" (м.Атанас Бояджиев, т.Богомил Гудев), след като за пръв път е записана на малка плоча („Песни от Атанас Бояджиев и Богомил Гудев“ – ВТК 2902, изд. Балкантон) през 1970 г. от дуета Петър Чернев – Магда Панайотова със заглавие „Откъде да взема сила“. Любопитно е, че песента е била забранена по БНР в продължение на две десетилетия заради „еротична закачка“. 20 години по-късно песента се преименува на „Лудо, младо“ и е една от най-изпълняваните песни. "Изкилиферчиха" песните, обаче" – споделя Стоянка Бонева – "Македонски били, слагат им ке. Нямам нищо против да ми пеят песните, но така както трябва!" – категорична е Стоянка Бонева.
Биографията на Славея на Марикостиново е дълга и широка, както тя самата казва. Съвсем млада отива кранистка в Металургичния завод "Ленин" в Перник, където работи една година. През 1955 година се явява на конкурс в Българското национално радио, където я взимат веднага в народния оркестър, диригент тогава е Борис Петров. Сега Борис Петров има видно място във Фолклорната стая на Стоянка Бонева в дома й в София. Цялата стая е облепена с афиши, снимки от турнета, от концерти, окичена е с гердани и други аксесоари, с които Бонева е излизала на сцената, на видно място е носията, с която за първи път е запяла народна песен на сцена.
Десетки са песните от родния й край, които тя записва за фонотеката на БНР, издава грамофонни плочи, с другите именити певици – Янка Рупкина и Ева Георгиева от трио "Българка" осъществяват поредица успешни турнета по цял свят, издават самостоятелна плоча във Великобритания, правят записи с Кейт Буш. "Кога съм мислила аз, че като момиче от село ще обиколя целия свят – Канада, Япония, Австралия..." – споделя Стоянка Бонева.
82-годишната народната певица от Марикостиново Стоянка Бонева днес черпи сили от народната музика и от любовта на своите деца – двама сина, двама внуци и двама правнуци – единият й син е оперният режисьор Петко Бонев, който е познат и на благоевградската публика от сцената на Камерна опера.
Интервюто на Силвия Домозетска със Стоянка Бонева можете да чуете в звуковия файл – >
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..