Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклорна стая в дома на народната певица Стоянка Бонева съхранява спомените й от сцената

"Фолклорът ни е спасявал в трудни ситуации и кризи“ – споделя 82-годишната народна певица от петричкото село Марикостиново Стоянка Бонева. Славеят на Марикостиново както я наричат е била изпълнителка в легендарното трио „Българка", формацията „Мистерията на българските гласове“, група "Балкана" и други формации. Майка й е пяла и играела хора и от нея Стоянка взима "маята" както се казва, от нея оформя цял репертоар. 

Стоянка Бонева е втората изпълнителка на популярната авторска песен "Лудо, младо" (м.Атанас Бояджиев, т.Богомил Гудев), след като за пръв път е записана на малка плоча („Песни от Атанас Бояджиев и Богомил Гудев“ – ВТК 2902, изд. Балкантон) през 1970 г. от дуета Петър Чернев – Магда Панайотова със заглавие „Откъде да взема сила“. Любопитно е, че песента е била забранена по БНР в продължение на две десетилетия заради „еротична закачка“. 20 години по-късно песента се преименува на „Лудо, младо“ и е една от най-изпълняваните песни. "Изкилиферчиха" песните, обаче" – споделя Стоянка Бонева – "Македонски били, слагат им ке. Нямам нищо против да ми пеят песните, но така както трябва!" – категорична е Стоянка Бонева. 

Биографията на Славея на Марикостиново е дълга и широка, както тя самата казва. Съвсем млада отива кранистка в Металургичния завод "Ленин" в Перник, където работи една година. През 1955 година се явява на конкурс в Българското национално радио, където я взимат веднага в народния оркестър, диригент тогава е Борис Петров. Сега Борис Петров има видно място във Фолклорната стая на Стоянка Бонева в дома й в София. Цялата стая е облепена с афиши, снимки от турнета, от концерти, окичена е с гердани и други аксесоари, с които Бонева е излизала на сцената, на видно място е носията, с която за първи път е запяла народна песен на сцена.


Десетки са песните от родния й край, които тя записва за фонотеката на БНР, издава грамофонни плочи, с другите именити певици – Янка Рупкина и Ева Георгиева от трио "Българка" осъществяват поредица успешни турнета по цял свят, издават самостоятелна плоча във Великобритания, правят записи с Кейт Буш. "Кога съм мислила аз, че като момиче от село ще обиколя целия свят – Канада, Япония, Австралия..." – споделя Стоянка Бонева. 

82-годишната народната певица от Марикостиново Стоянка Бонева днес черпи сили от народната музика и от любовта на своите деца – двама сина, двама внуци и двама правнуци – единият й син е оперният режисьор Петко Бонев, който е познат и на благоевградската публика от сцената на Камерна опера.

Интервюто на Силвия Домозетска със Стоянка Бонева можете да чуете в звуковия файл – > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22