Ако отворим раклите на нашите баби, ще се удивим на уникалното богатство от бродерии и причудливи геометрични фигури, които в миналото са имали скрита сила и значение. Днес с всяко следващо поколение, с всяка следваща стъпка във виртуалната реалност, сякаш губим връзката с корените, с изначалното знание за енергиите, които движат вътрешния и външния свят.
В далечното минало всеки един орнамент, в изтаканите килими или избродирани дрехи, е бил жив разказ за живота на българката.
С времената постепенно се е загубило знанието за българските шевици. Но не напълно, защото един млад творец решава да възроди символите на шевиците в книга.
Това е Мария Фотева – художник и ландшафтен архитект. Българка родена в Монголия, живяла в различни краища на света, но винаги с любов към родното огнище, родния език и майчина земя.
Може би това е причината Мария да започне дългия път към корените. Близо две години тя проучва и изследва българските шевици. Събира и издирва всякаква информация за историята и тълкуването им. Днес плод на нейния труд е книгата с десетте основни символа, разкриващи древното знание на българите.
Проектът ѝ е подкрепен от Национален фонд „Култура“. Мария не спира да твори и да разкрива красотата на българските шевици.
Нейната книга е и за малки, и за големи. Както се казва – многофункционална, защото всеки може да научи повече за скритото значение на шевиците, да прояви креативност в оцветяването им, а при добро желание да създаде картички с пожелание към приятели.
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..