Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Право и медии" организира онлайн консултации и обучения

Анелия Торошанова

"За да отговорим на изискванията на информационната среда, в която живеем, трябва ежедневно да обогатяваме своите знания и умения. За да бъде всеки от нас конкурентен на пазара на труда се нуждаем от повече информация по всяко време и на всяко място. Обучението трябва да бъде част от ежедневието ни, за да просперираме в обществото. Електронното обучение набира скорост в динамиката на живота, и в училището, и в академичните среди. Това ни мотивира да създадем  Обучителен център към Фондация „Право и медии“." – това каза в ефира на Радио Благоевград Анелия Торошанова, журналист, председател на Управителния съвет на Фондация "Право и медии".

Основни цели на Фондацията са: да представя и използва различни форми на медиите за развитие на правовата държава, отделните граждани и техните организационни форми; да подпомага, разяснява, издига разбирането, възприемането, използването на медиите в живота на хората, социалните структури, бизнеса, държавата и в др. сфери на обществения живот; да съдейства за развиването на хуманистично мислене и ясно разбиране и осъзнаване на процесите на общественото развитие чрез различните форми на държавната власт – изпълнителна, съдебна, законодателна  и взаимовръзката с медиите; да разпространи прилагането на медиите в развитие на основните човешки ценности в съвременното общество, законността и справедливостта, да използва и насърчава използването на информационните, дигитални и комуникационни технологии като средство за допълнително развитие и обогатяване на правото в съвременния свят.

Онлайн обученията на Фондация "Право и медии" са по актуални правни теми, свързани със законодателни промени, изменения в нормативни актове  и европейско законодателство. Насочени са към различни  таргет групи от цялата страна, не само към юристи. По този начин хора с различни професии от цяла България могат да се обучават онлайн и да създават бизнес контакти и приятелства. Някои от обученията са сертифициращи, а други завършват с издаване на удостоверение на участниците. Преподавателите са едни от най-ерудираните представители на академичните среди. 

Едно от първите обучения, с които ще стартира новата 2021 година е свързано с темата за абсолютната давност, а лектор ще бъде Христиан Митев – зам.-председател на Комисията по правни въпроси в НС. Последващите теми са: проблеми на електронната търговия – лектор доц. Таня Йосифова – преподавател в ЮФ на УНСС; Практически въпроси на прилагане на Закона за мерките срещу изпирането на пари в дейността на неправителствените организации в България – с лектор – д-р Гергана Йорданова – финансист, експерт по финансова сигурност, доктор по национална сигурност.

За хората, които следят програмата на обучителен център „Право и медии“, Анелия Торошанова анонсира още две теми, които ще бъдат разглеждани през месец февруари. Едната е свързаната с дискриминацията на работното място и в обществената среда с лектор д-р Орлин Колев – преподавател по конституционно право в ЮФ на СУ „Свети Климент Охридски“, член на Комисията за защита от дискриминация и сертифициращо 15 часово обучение на тема „Преговори и комуникация“.

Анелия Торошанова можете да чуете в звуковия файл – > 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21