На 16 декември рожден ден празнува писателката от Разлог Бойка Асиова. Тя е и журналист, документалист и изследовател. Събира народни песни, автор е на книги с публицистика, на романи и разкази. Сред тях са сборниците с разкази „Мъжко можене”, „Лудовица”, „Рецепта за камбана”, отличен с годишна награда на Съюза на българските писатели за есеистика, и романите „Вълчицата излиза привечер” и „Яловата вдовица”, преведен на немски и турски език, отличен с Националната литературна награда „Николай Хайтов” и номиниран за наградата „Хеликон”. Много мъдрост от "препъни камъните на ежедневието" носи книгата „Приписки“. А книгата й „Запеските. Дух и материя” е с приз за принос в запазване на фолклора.
Бойка Асиова е автор и на публицистично-документални филми, посветени на Македонския край и неговите освободителни борби, на културното наследство, традициите и нравите на македонските българи и тяхната проекция в нашето съвремие. Сред филмите са „Жалба по Гоце”, „Между люлката и гроба”, „Курбан за Илинден”, „Двата Миладина”, „Пътят за Драма”, „Тайната на юдите” и др.
Съвсем скоро излезе най-новата й книга "Роден на Великден" – увлекателен разказ за историята на едно сираче от Илинденското въстание (1903), което после се превръща в ирландски студент по медицина, а след това в жител на света, който лекува европейци и африканци, но най-вече своята душа. Една вълнуваща история, разказана с чувствителния език на Бойка Асиова и пречупен през нейната богата душевност, трайно свързана с Македонския край.
Честит рожден ден, Бойка Асиова!
Интервюто на Силвия Домозетска с Бойка Асиова можете да чуете в звуковия файл – >
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..