Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Сабахлъков: Изкупната цена на тютюна е обидно ниска тази година

3
Иван Сабахлъков

Започна изкупната кампания на тютюна в гоцеделчевско, но предлаганите от фирмите изкупни цени, са обидно ниски за тютюнопроизводителите – съобщават местните тютюнопроизводители.

„Искам да благодаря на Радио Благоевград за тази отзивчивост, че следи с интерес кампанията, а това е съдбата на българския селянин, в частност на българския тютюнопроизводител. Защото, в момента наблюдаваме една тенденция, която за разлика от миналата година, когато беше възходяща, сега е низходяща. Не може, преди началото на кампанията, ние да знаем, че цените ще падат надолу. Без да са ни видели реколтата, без да ни знаят продукцията, просто е обидно това, което се получава. С пълно основание можем да кажем, че субективизмът в тютюнопроизводството продължава“ – коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово.

Според него, в момента тютюна в гоцеделчевско се изкупува на цени от 5.60 до 7 лева за килограм. Според тютюнопроизводител от гърменското село Скребътно обаче, цената на тютюна там е стигнала и до 8 лева за добро качество.

 „Тази година има райони с много добро качество, но се съмнявам, че фирмите ще дадат цена от 9-10 лева като миналата година. В момента, в който е зададена на компютрите цената, значи субективизмът е налице, всичко е субективно. Нямам думи, с които за изразя за пореден път, мъката и болката, които ги очаква българския селянин, в частност българския тютюнопроизводител“ – допълни Иван Сабахлъков.

Според него, това ще продължава така, докато българинът не излезе да си търси правата, както правят жителите на Франция и другите европейски държави.

По отношение на по-ниската цена, на която се предлага македонския тютюн, заради което е предпочитан от българските фирми, Сабахлъков, даде пример с гръцкия тютюн, който се изкупува на цени от над 4,5 евро, при положение, че гръцките тютюнопроизводители получават много по-големи субсидии от българските.

„Всички вече изкупуват на приравнени цени. Още преди кампанията да стартира знаех, че тази година цените ще бъдат с лев, лев и половина по-ниски от миналогодишните, което още тогава ме огорчи. Значи, никой не цени труда на хората, затова и хората бягат от България“ – сподели още Иван Сабахлъков.

Според него, една от основните причини за този проблем е унищожената преработвателна тютюнева промишленост в България.

„И затова казвам, че убихме един отрасъл, който всяка година вкарва в държавния бюджет над 2 милиарда лева. Нали разбирате, че никой друг Сектор не вкарва такива средства, но нямаме политика какво се става с този отрасъл в бъдеще – дали, ще се превърнем в поредната „фирма на ишлеме“ – коментира още тютюнопроизводителят.

Според Иван Сабахлъков, който е и зеленчукопроизводител, 2020 е една от най-тежките години в земеделско отношение. Освен, с неблагоприятните климатични условия, тази година стопаните трябваше да се справят и с предизвикателството COVID-19, за което тютюнопроизводителите най-вероятно, няма да получат помощи.

„Едва когато, България стане равноправен член на Европейския съюз и по отношение на субсидиите, тогава можем да отворим широко очи и да вземем малко въздух“ – категоричен е Иван Сабахлъков.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16