Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Герасим Балабанов-Геро между поезията и музиката, и не само

4
Герасим Балабанов-Геро

Повече са всъщност изкуствата, които изкушават Герасим Балабанов–Геро. Първото, към което е посегнал младият благоевградчанин е поезията – там е постигнал някакво ниво, както сам казва. При песните – първо се ражда мелодията с китара в ръка, след това идват и думите. "Но в музиката нямам амбиции за изпълнител. Просто ако някой харесва песните ми, може да ги изпее." – щедро ги предоставя Геро. 

280 страници с поезия се съхраняват в компютъра му, интернет е неговата среща с читателите. Публикува само във Фейсбук, макар че е имал намерение да издаде стихосбирка в комбинация с още един автор, но пандемията е осуетила това намерение, за сега. 

"И аз като всички, имам моменти в живота си, които са ме правили тъжен или отчаян, но важното е да вярваме, че всичко ще се оправи!". И въпреки този оптимизъм в думите на Геро, в поезията му има една скрита и не толкова скрита тъга, която всъщност е привлекателна. "Опитвам се с това, което пиша да направя света малко по-красив, не толкова всекидневен и недружелюбен." – споделя Герасим. 

Освен поезията и музиката, Геро посяга и към четките и боите, и към видеокамерата. "Обичам да правя портрети, да снимам, но операторското майсторство е голямо изкуство, имам доста да уча." – споделя Геро. Теглен от тази любов към видеоизразяването, записва да учи операторско майсторство в Югозападния университет. Преди време в мрежата бе споделен видеопроект, направен от режисьора Ставри Карамфилов "Хамлет", оператор е Герасим Балабанов-Геро. "Ставри Карамфилов е голям професионалист и аз много го ценя. Той е мой ментор и много ми помага с ценни съвети. Под негова редакция е една от онлайн стихосбирките ми." – казва Геро.

"Пандемията е голямо изпитание за нас, иска ми се светът, който ще построим след това, да бъде по-добър от този, който имахме за даденост! И пожелавам на хората да казват на тези, които обичат че ги обичат, това е важно!"

Разговора с Герасим Балабанов-Геро, негова поезия и откъси от песни, можете да чуете в звуковия файл – > 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22