Кое е най-ароматното съкровище на света и как е достигнало до нас? Любопитната история на ванилията се проследява в поредния роман на преподавателя в Югозападния университет, гл.ас.д-р Владимир Караджов. Това е географски роман, в който достоверната научна фактология се преплита с фантазията на автора.
Творбата е плод на двегодишна изследователска и писателска работа и само за седмица успя да се нареди сред най-продаваните книги в класация на верига книжарници. „Радвам се, че екипът, който работи над книгата е изцяло благоевградски“ – с гордост споделя Владимир Караджов.
Авторът д-р Владимир Караджов работи над книгата с колегите си доц. д-р Лидия Сакелариева – научен консултант и проф. д.ф.н. Цветан Ракьовски – редактор.
Романът на д-р Караджов проследява историята на откриването, разпространяването и важността на ванилията, като художествената нишка е динамична и увлекателна, базирана на множество историческа и ботаническа фактология. Повече от 100 обяснителни бележки има под черта.
"Океанска приказка" е обогатена и с философия за живота, извлечена от древни източници. Книгата е богата и на илюстрации, дело на Биляна Караджова.
По думите на автора, "Океанска приказка" е първата приказка в света с научен консултант – доцент по зоология и ботаника, за максимална достоверност на фактите.
Гл.ас. д-р Владимир Караджов е преподавател в катедра "География, екология и опазване на околната среда" към Природо-математическия факултет на Югозападния университет. Той е автор и на "Етиопска приказка", която излезе през 2017 г. и е най-превежданата българска книга за 2018 г. И като преподавател по екологични дисциплини, за д-р Кадаржов е важно, че нито едно дърво не е отсечено за направата на "Океанска приказка" и "Етиопска приказка", те са отпечатани на рециклирана хартия. Тя е по-скъпа, а в случая и по-дебела от обикновената бяла офсетова. Наподобява хартия от стари свитъци и карти на тайнствени съкровища. "Важното е във всяко наше действие и мисъл да влагаме личните си убеждения." – казва д-р Караджов.
Гл.ас.д-р Владимир Караджов в интервю на Райна Ванчева можете да чуете в звуковия файл – >
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..