В дните на епидемична обстановка пазарите у нас останаха отворени, при спазване на определени противоепидемични мерки. Това важи и за фермерските пазари, на които се предлага екологично произведена храна. Според част от анализаторите, заради коронавируса се появява нов клиент, който търси фермерски продукти – това е добра новина за българските малки производители. Дали е наистина така, попитахме д-р Стоилко Апостолов, председател на Фондация „Биоселена“, организатор на Фермерските пазари, които се провеждат всяка сряда пред Земеделското министерство в столицата, а от 22 януари и в петък.
„Знаете, че коронакризата се отрази на много бизнеси, за радост, храната не е в тази категория. Хранителните магазини продължиха да работят, но при Фермерските пазари ситуацията е малко по-различна, тъй като в София и в другите градове, нашите клиенти са най-вече хора, които живеят или работят в центъра на града. Не малка част от тях започнаха да работят от вкъщи и поради тази причина, потокът от клиенти намаля. Но, нямаме някакво основание да се оплакваме, напротив, смятам че това е бъдещето и всички, които залагат на по-малки, качествени, бутикови производства, трябва да си търсят мястото и клиентите през такива форми“ – коментира за Радио Благоевград д-р Апостолов.
Според него, две са негативните последствия от пандемията - забраната за дегустация на предлаганите хранителни продукти, както и отмяната на кулинарни събития в рамките на Фермерския пазар.
Най-търсени през този сезон са чайовете, меда, млечните продукти, виното, както и специфичните за даден регион месни продукти. Добрата новина е, че се появяват все нови и нови производители, както и нови продукти.
„Опитваме се да гарантираме и мисля, че се справяме успешно, че когато се каже, че доматите са от Петрич, ние сме отишли и сме проверили, че доматите са наистина от Петрич. Една трета от стоките са биопродукти, за които изискваме биосертификат. Освен това, правим вътрешен мониторинг, изследваме състава и качеството на предлаганите продукти, за да бъдем сигурни, какво се предлага на пазара. Така, увеличаваме доверието на потребителя, което е най-важното“ – допълни още д-р Апостолов.
Той смята, че все още не се е появил клиентът, който иска само и единствено фермерски продукти. В Европа има данни за увеличено търсене на биопродуктите в дните на пандемия. В България, все по-често се наблюдава „патриотичното пазаруване“, тоест, търсене на продукти родно производство.
„Бъдещето е на Фермерските пазари, защото това е някакъв шанс за българските производители, които произвеждат качествена и екологична храна, от която и много български семейства могат да живеят и да останат в тези български селски райони“ – категоричен е д-р Апостолов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стоилко Апостолов:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..