Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рангел Вангелов: Българското хоро е истинското здраве

7
Рангел Вангелов с Танцов колектив "Вангелов"

Във време на пандемия, карантина, повишен риск от заболяване, на дневен ред излиза важността да запазим своето здраве с добра движенческа култура. Всяко заседяване и застояване е вредно, за това при продължителните мерки срещу коронавирус, необходимостта от движение излиза все по-ярко на дневен ред. 

Българските народни танци са един прекрасен начин да поддържаме своята форма не само защото с тях се движи тялото, но благодарение на положителните вибрации се движат сърцето и душата. "Емоционалният статус на човек става в пъти по-щедър" – каза в предаването "Днес" на Радио Благоевград хореографът Рангел Вангелов. Той е завършил Националното училище за танцово изкуство, София в класа на брилянтния педагог Никола Колев. Бил е танцьор-изпълнител в трупата на Нешка Робева, учил и работил в сферата на танцовото изкуство в Подмосковието, Русия и Белград, Сърбия. Ръководи танцов колектив "Вангелов", който тази година ще отпразнува своя 12-ти рожден ден,  учител-педагог е по хореография. Вече шест години е част от творческия екип на предаването "Иде нашенската музика" на БНТ 1.

Един от съветите, които Рангел Вангелов дава за всички е, че дори и у дома, можем да разместим холната масичка, да си пуснем българска народна музика и да потанцуваме. Но има едно много важно условие – човек да го иска. Съприкосновението на танц, ритъм, движение с душа, сърце, ум е само, ако човек прави всичко с желание и любов. А възпитанието в любов към народното творчество идва още с първите песнички, които учим като деца, например  "Боряно, Борянке" и стъпките на правото хоро. "А сложността на танците идват по-късно, те са генетически заложени у всеки един от нас." – казва Рангел Вангелов.

Рангел Вангелов можете да чуете в звуковия файл – > 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22