Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Музеите в условия на пандемия

Пандемията от коронавирус нанесе сериозни щети не само на икономическия и социалния живот на милиони граждани на Европейския съюз, но и в различни сфери на културата – театри, библиотеки, филмопроизводство, музикална, танцова и концертна дейност, музеи.

  Загубите за трите месеца в началото на миналата година, в които музеите не работеха, възлизат на около два милиона и половина лева, като това е само от входните такси, които не бяха реализирани. Това показват данните на Сдружение „Български музеи“.

  Намаление в приходите и в дейността като цяло отчита и Историческият музей в Петрич. Но все пак намалението на приходите не е толкова драстично, споделя директорът на културната институция Методи Бисерков.

  „Имаме намаление – една трета посетители и една четвърт в приходите. При нас външните обекти – „Хераклея Синтика“ и „Самуилова крепост“ - няма фрапантни разминавания с предходната година. Централната експозиция, тя беше закрита, нямаше как да пускаме хора. По празниците беше малко по-различно, сравнително добре успяхме да влезем в ритъм – Коледно-новогодишните празници, но двата обекта „Хераклея Синтика“ и „Самуилова крепост“ успяха да неутрализират спада, който се получи. И при къщата „Ванга“ имаме лек спад, но и там хората не бяха ограничени в придвижването.“

  Пандемията се отрази и на популяризирането на музейните фондове. За съжаление към момента нямаме стандарти за формирано управление на музейните фондове, по отношение на дигитализацията на културното наследство, на единна платформа на музеите у нас. Съществуват такива европейски платформи, но достъпът до тях е ограничен, споделя Бисерков:

  „Лично аз мисля, че Министерството на културата би могло много да ни помогне, създавайки тези стандарти и осигурявайки възможност за една такава платформа обща, в която музеите да представят своите артефакти, своето културно наследство, което съхраняват и това, което можем ние сами да правим по отношение на популяризирането с най-разнообразните форми, които предоставят възможностите на интернет пространството, да осъществяваме това популяризиране. Но като цяло това, което мен ме притеснява е че нямаме стандарти, които наистина да отговарят на съвременните, модерните изисквания.

  Необходимо е да се обърне по-голямо внимание на по-малките музеи – на регионално и общинско ниво, какъвто е и музеят в Петрич, за тяхното присъствие в интернет пространството, категоричен е Методи Бисерков:

  „Мисля че е редно Министерството на културата да се възползва от възможностите, които новите програми предоставят. Това с което съм запознат – програма „Хоризонт“, която попада в ресора на нашия еврокомисар Мария Габриел. Той е свързан с дигитализацията. Надявам се в тази посока да бъде работено и да успеем поуките от миналата година и от пандемията. Д анаправим така, че нашето културно.-историческо наследство да бъде достъпно и в онлайнсреда“.

  За музея в Петрич предстои една сериозна година. В изпълнение на  проект „Културния двуполюс Серес-Петрич“, по програма за сътрудничество  „Интеррег Гърция-България 2014-2020 г., беше построена нова музейна сграда. Предстои тематичните експозиционни пространства да бъдат изпълнени с ново съдържание. Основните цели са да разширим и обогатим фондовете. Музеят е с общ исторически тематичен обхват. Имаме експозиции свързанис археологията, етнографията, общата история, продължава една практика в Петрич, която е и създала историческия музей – дарителството:

  „Да дадем модерната визия на музея като едно пространство, гражданско пространство, където не само да се запознава с културно-историческото наследство, но и да дискутираме доколко то може да спомогне при запазването, опазването и формирането на нашата национална идентичност“.

  През 2021 година Историческият музей в Петрич ще отбележи 55 години от създаването си и от началото на музейното дело в града, както и 110 години от рождението на Ванга. Благодарение на съвместна кампания бяха събрани средства за закупуване на ново атрактивно оборудване за Национален парк-музей „Самуилова крепост“, което чрез създаване на виртуални реалности представя по атрактивен начин историческите събития и артефакти. През тази година сепредвижда да бъде реализиран проект по Оперативна програма “Региони в растеж“, с който да бъдат продължени археологическите разкопки на „Хераклея Синтика“, както и процесите по реставрация и консервация, по обезопасяване на откритите структури в античния град от епохата на елинизма.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Богдан Милчев: Промените в закона не дадоха резултати

Промените в закона не дадоха резултати досега -  това показват данните, изнесени от Института за пътна безопасност. Институтът извърши анкетно проучване за влиянието върху безопасното движение по пътищата при използването на технически средства. Анкетирани са 192-ма българи в Северозападна България. Според  86% от анкетираните основният фокус на..

публикувано на 18.10.24 в 16:36

Когато пънкът беше млад

Назад във времето, някъде  в началото на 80-те години на миналия век, в епохата на късния социализъм, в град Кюстендил, в едно пространство наречено „СтайчЕто“ няколко приятели слушат чужди радиостанции. Там, в онези по-неприветливи времена за свободолюбивите младежи, докато слушат тайно забранените от официалните власти радио честоти, се..

публикувано на 18.10.24 в 15:24

„Да спасим една гора лист по лист“ в ПГИ в Благоевград

Мащабна акция  по събиране на хартия за рециклиране организираха днес ученици и учители от ПГИ „Иван Илиев“ в Благоевград. В инициативата се включиха и родители. Целта е младите хора да живеят отговорно, да рециклират, да съхраняват природата и да опазват околната среда. С това екосъбитие започват проявите, свързани с отбелязването на  75 години..

публикувано на 18.10.24 в 14:36

Магазин за вещици и още нещо…

В света на приказките – на феи, вещици, метли и шапки, там ни пренасят екип от дългогодишни приятели, съидейници, художник и музикант - Мадлен и Моисей. Имало едно време…, така започва всяка история, като някъде по средата главните герои са осенени от гениална идея, от която, вместо да им поникнат крила, в този случай, се появяват летящи..

публикувано на 18.10.24 в 12:59

Хатидже Сирачка: Всички сме „В скута на времето“

Хатидже Сирачка е на 46 години, майка на две деца и баба. Родом е от якорудското село Черна Места, но е учила в Белица, където среща и любовта, в лицето на своя съпруг и остава там със семейството си. Имала е собствен бизнес, после е работила като рецепционист, но писането винаги е било неразделна част от живота й. Така се стига и до издаването на..

публикувано на 18.10.24 в 12:23
Снимка: Кети Тренчева

Георги Касапинов: Вярата е единственото, което ни обединява да си помагаме в трудните моменти

Доброволци обединиха усилията си и обновиха емблематичната за Банско камбанария на църквата „Света Троица“. С доброволен труд и безвъзмездни дарения, само за три дни, те смениха вече разпадналите се керемиди на 30-метровата кула, които не са подменяни от 1994 година насам. Екипът от доброволци, воден от иконом Георги Касапинов, успешно..

публикувано на 18.10.24 в 12:01

Стартира програмата „Дигитални деца“

Рекордни близо 300 хиляди сигнала за онлайн злоупотреби над деца е обработил Националният център за безопасен интернет за периода януари-септември 2024 г. „ За съжаление, основна част от сигналите са свързани със сексуална онлайн експлоатация и изнудване на деца. Имаме сигнали за финансови измами и на двете линии, които управляваме –..

публикувано на 18.10.24 в 11:43