Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ара Капрелян: Има тенденция за откриването на Паркинсонова болест при по-млади хора

Проф. Ара Капрелян

Безплатните прегледи за хора с вече установена Паркинсонова болест продължават в редица градове в страната. Поради големия интерес сред пациентите – консултациите, които са част от кампанията „Върни си контрола над Паркинсона“, ще продължат до края на месец март 2021 година. Кампанията стартира на 20 ноември 2020 г. ,  реализира се в разгара на пандемията от COVID-19 и има за цел да отговори навременно на притесненията на хората с Паркинсон да контролират основното си заболяване.

Инициативата е на Българското дружество по неврология и Националната организация на хората, болни от късен Паркинсон.

В здравния час на Радио Благоевград – БНР проф. Ара Капрелян, водещ български невролог заяви, че по време на прегледите, които се провеждат и в момента – основните въпроси от пациентите  са свързани с това до каква степен коронавирусната инфекция може да се отрази върху състоянието на конкретния болен с Паркинсонова болест. Има ли значение лечението на коронавируса по отношение медикаментите, които те приемат за антипаркинсоновото лечение. „Обобщените резултати според международно епидемиологично проучване от края на миналата година сочат, че около 40% от анкетираните болни са установили известно влошаване  в състоянието си вследствие както на съпътстващата ковид инфекция, или заради наложените здравни и обществени ограничения, свързани с препоръчваната социална изолация. Преди дни беше публикувано друго проучване, организирано от Световната фондация на болните с Паркинсон и Колумбийския университет в Ню Йорк – според резултатите от това проучване около 67% от пациентите отчитат повишена тревожност и напрегнатост, при 66 процента има нарушения в съня, 51% се оплакват от депресия.

Неврологът уточни, че пациентите с късен Паркинсон са над 55-годишна възраст, но през последните години се наблюдава тенденция за откриване на болестта и при по-млади хора. С напредване на възрастта определено се увеличава процентът на  пациентите, които страдат от  това тежко невродегенеративно заболяване.

Проф. Капрелян бе категоричен, че болните с Паркинсон у нас разполагат със всички медикаменти, които са предвидени за лечението им. Една голяма част от тях се реимбурсират 100% от Здравната каса, други частично. В резултат усилията на Дружеството по неврология и Асоциацията на пациентите,   от миналата година има много добри новини по отношение 100%-тната реимбурсация на най-съвременното лечение на болните с късен Паркинсон.

Специалистът припомни и основните симптоми, свързани с Паркинсоновата болест. „По-известните от тях са свързани с определени двигателни нарушения – на първо място по-честото треперене на ръцете, усещане за скованост на крайниците и забавяне на волевите движения. Съществуват и симптоми, които могат да предшестват тази триада – например намалено обоняние, често хората в началото имат болки в рамото или гърба, затруднения при писане. Уморяемостта с едни неспецифични оплаквания могат в началото да подведат лекаря и да се забави диагнозата. Затова провеждаме обучителни курсове с общопрактикуващи лекари или в посока повишена информираност на пациентите. Целта е колкото е възможно по-ранна диагностика“.

Проф. Капрелян призова болните с Паркинсонова болест да се възползват от  безплатните прегледи в страната. Те  дават висококвалифицирана и специализирана експертна оценка на състоянието им. Подготвя се конкретен индивидуализиран подход на лечение. Изготвя се диагностичен план на всеки пациент. 

На националната линия за късен Паркинсон 0894 293 100,  хората могат да получат информация за останалите по места в страната свободни часове за консултация при невролог. Преглед може да бъде записан сега, а самото му провеждане да се осъществи съобразно епидемичната ситуация и графика на лекарите.

Чуйте в звуковия файл разговора с проф. Ара Капрелян:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39