"Електронното обучение е добро, но в рамките на две седмици – каза Ирена Стамболиева, преподавател по български език и литература на 6 клас – Децата вече са демотивирани. Отказват да си включат екраните, камерките. Колегите са задължени, ние работим с включени камери, виждам един черен екран, а когато успея да ги мотивирам да си включат камерите – виждам едни тъжни очи, едни уморени физиономии. И ако в началото всички ученици бяха ентусиазирани, че искат да се върнат в училище, сега не, предпочитат да останат вкъщи, харесва им да си стоят вкъщи. Смятам, че вече имаме много пропуски, които ще трябва да наваксваме през лятото."
За организацията на обучението – присъствено и онлайн, директорката на Седмо училище Лилия Стоянова сподели: "В нашето училище би било добре да направим така че на смяна да бъдат половината ученици, което е възможно, ние сме на двусменен режим. Бихме могли да комбинираме с начален етап съответен брой паралелки, които няма да натоварят зоните за разминаване. Лошото е, че ние нямаме тази свобода да вземем сами решение кои от класовете да бъдат присъствено и кои дистанционно. А при нас би могло да организираме тези, които са в обратна смяна, имаме свободни стаи да ги разпределим."
Заради комбинирането на присъствено и дистанционно обучение се е наложило много пъти да се преработват графиците на учителите, тъй като има учители, които са едновременно и в присъствена форма и в дистанционна. Часовете в присъствената форма са 40 минути, в онлайн – 30 минути, това също създава неудобства. Справят се с всички предизвикателства – увери ни Лилия Стоянова, но това, което тя изтъкна като негатив е, че учениците свикват на този режим – да нямат отговорност да са в класните стаи, да отказват да учат, казвайки че нямат интернет или че микрофонът им е повреден и т.н., което неминуема се отразява на развитието на подрастващите.
Ученици, учители и директорката Лилия Стоянова можете да чуете в звуковите файлове.
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..