Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В събота: Възможност за виртуална разходка из АУБГ

Събитието е на 6 февруари със специален гост Стефан Иванов, който заедно със сина си Макс прекоси Атлантика с гребна лодка в подкрепа на донорството

| обновено на 05.02.21 в 09:32
Снимка: архив

Американският университет в България за втори път ще проведе Деня на отворените врати (Open House) изцяло онлайн. Датата е 6 февруари (събота), от 10.30 до 16.00 часа. За да се включат във виртуалната обиколка, отворените лекции и срещите със студенти и възпитаници на университета, единственото, което трябва да направят кандидат-студентите, е да се регистрират.   

"Този онлайн формат донякъде предлага и удобство, защото прави възможно студенти от целия свят да се включат в събитието. През ноември в Дните на отворените врати участваха млади хора от 25 държави – като се започне от Бразилия и се стигне до Виетнам", каза в интервю за Радио Благоевград Боряна Шалявска - директор на "Прием на студенти" в АУБ.

Традиционно в Деня на отворените врати на висшето училище, младежите и техните родители могат да се запознаят отблизо с образователната система “liberal arts” и академичните програми на университета,  да участват в интересни лекции на преподаватели, както и да научат от първо лице какво представлява животът в АУБ, като се срещнат със студенти и възпитаници на университета. Всичко това този февруари ще се случи виртуално, за да се гарантира здравето и безопасността на участниците в събитието.

Тази година специален гост на Деня на отворените врати е Стефан Иванов, който заедно със сина си Максим преди няколко месеца прекоси Атлантическия океан с лодка в името на благородна кауза.
Стефан е възпитаник на АУБ – випуск 95, учил е в един от най-престижните университети в света – Корнел, има успешна кариера във финансовата сфера и е вторият българин, преплувал Ламанаша. 
Стефан и Максим обвързаха своето приключение с благородна кауза – да привлекат общественото внимание към темата за донорството и трансплантацията на органи в България. За страната това е първата океанска гребна експедиция и първото прекосяване на Атлантическия океан с гребна лодка в сезона на ураганите.

Интервюто на Елеонора Тахова с Боряна Шалявска – директор на "Прием на студенти" можете да чуете в звуковия файл...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Екатерина Янчева

И най-малките, и техните педагози, имат интерес към екообразованието

Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се  повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда.  "Всяка учебна година имаме теми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:13
Боряна Шалявска

Боряна Шалявска: Посоката в работата ни е младите хора да останат в Благоевград

Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..

публикувано на 23.04.25 в 09:54
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18