Ваксините са важен елемент от координирания отговор на Европейския съюз срещу пандемията от COVID-19. Ваксинацията е най-добрият ни шанс да продължим напред, да преборим пандемията и постепенно да се върнем към нормалния си живот. Европейската комисия работи неуморно за осигуряването на дози от ваксини срещу COVID-19. Ваксините се изпращат едновременно до всички страни от ЕС при едни и същи условия. „Това е европейската солидарност в действие. Разработването и въвеждането на ефикасна и безопасна ваксина срещу COVID-19 представлява трайно решение на кризата, породена от пандемията. То заема централно място сред предприетите от Европейската комисия мерки във връзка с коронавируса“.
Европейската комисия работи от дълго време за създаване на пакет от няколко ваксини, основани на различни технологии и справедлива цена. Всичко това се прави, за да се увеличат максимално шансовете на отделните държави да си набавят необходимите количества възможно най-бързо, каза Красимира Хаджикосева, директор на ЕИЦ „Европа директно“ Благоевград.
Досега ЕК е сключила споразумение за предварително закупуване на 2,3 милиарда дози от 6 различни доставчици. Това количество е напълно достатъчно за всички граждани на ЕС. Важно е да отбележим, че държавите от ЕС се разбраха да преговарят заедно за разработката и доставката на ваксини, за да постигнат по-изгодни условия за цени и срокове. Сключването на договори за купуване и определяне на нужните количества ваксини е отговорност на националните правителства, като механизмът е следният: държавите членки съобщават на ЕК какви количества от дадена ваксина искат да поръчат. Така ЕК осигурява желания брой дози, след като бъде доказано, че ваксините са безопасни и ефективни.
Европа се нуждае от широк набор от потенциални ваксини, основани на различни технологични подходи, за да се увеличат максимално шансовете за бързо разработване, производство и внедряване на ваксина за всички европейци. Ваксините се разпределят по алгоритъм, основан на броя на населението. Така държавите получават доставки на пропорционална основа и еднаква цена, допълни Красимира Хаджикосева:
„Съществува възможност и за осигуряване на допълнителни дози, ако дадена държава реши да не закупува допълнително ваксини. По договорените възможности други държави членки могат да се възползват и да закупят повече бройки от конкретната ваксина. В ЕС вече съществува значителен капацитет за производство на ваксини. ЕК оказа и продължава да оказва подкрепа за увеличаване на производствения капацитет. Засега се ваксинират хора в приоритетни групи, възрастни хора и здравни специалисти. Целта е до края на март да бъдат ваксинирани и предпазени 80 процента от здравните работници и възрастните хора над 80 години. Скоро, до лятото, ще има достатъчно ваксини срещу COVID-19 за всички европейски граждани. Ваксини има, но това не е единственото решение. Само ваксинирането на по-голяма част от населението в ЕС ще сложи край на пандемията и ограниченията. След като бъдат ваксинирани достатъчен брой хора, ще можем да се върнем към нормалния си начин на живот.
Експертите сочат, че е нужен колективен имунитет – 65 или повече процента от хората да са имунизирани. До момента ЕК е сключила 6 договора с производителите на ваксини. Ваксинацията е решение, осъзнато за всеки един гражданин на ЕС. За ефективността на ваксините, коя да изберем и кога ще можем спокойно да живеем живота си - д-р Трифон Вълков от Инфекциозна болница – София.
Това, което аз бих посъветвал взелите решение да се ваксинират, е да го направят с първата ваксина, до която имат достъп. Бих препоръчал на хората да се ваксинират. Оптимист съм в тази насока, но да не забравяте и факта, че за първи път от началото на пандемията имаме ефикасен начин да противодействаме на пандемията. Оставам оптимист, че до края на тази година ще се върнем към нормалния начин на живот.
Репортаж на Спаска Зашева можете да чуете в звуковия файл – >
България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист, който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..
В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..
Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..
Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец. Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..
„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..