Ваксините са важен елемент от координирания отговор на Европейския съюз срещу пандемията от COVID-19. Ваксинацията е най-добрият ни шанс да продължим напред, да преборим пандемията и постепенно да се върнем към нормалния си живот. Европейската комисия работи неуморно за осигуряването на дози от ваксини срещу COVID-19. Ваксините се изпращат едновременно до всички страни от ЕС при едни и същи условия. „Това е европейската солидарност в действие. Разработването и въвеждането на ефикасна и безопасна ваксина срещу COVID-19 представлява трайно решение на кризата, породена от пандемията. То заема централно място сред предприетите от Европейската комисия мерки във връзка с коронавируса“.
Европейската комисия работи от дълго време за създаване на пакет от няколко ваксини, основани на различни технологии и справедлива цена. Всичко това се прави, за да се увеличат максимално шансовете на отделните държави да си набавят необходимите количества възможно най-бързо, каза Красимира Хаджикосева, директор на ЕИЦ „Европа директно“ Благоевград.
Досега ЕК е сключила споразумение за предварително закупуване на 2,3 милиарда дози от 6 различни доставчици. Това количество е напълно достатъчно за всички граждани на ЕС. Важно е да отбележим, че държавите от ЕС се разбраха да преговарят заедно за разработката и доставката на ваксини, за да постигнат по-изгодни условия за цени и срокове. Сключването на договори за купуване и определяне на нужните количества ваксини е отговорност на националните правителства, като механизмът е следният: държавите членки съобщават на ЕК какви количества от дадена ваксина искат да поръчат. Така ЕК осигурява желания брой дози, след като бъде доказано, че ваксините са безопасни и ефективни.
Европа се нуждае от широк набор от потенциални ваксини, основани на различни технологични подходи, за да се увеличат максимално шансовете за бързо разработване, производство и внедряване на ваксина за всички европейци. Ваксините се разпределят по алгоритъм, основан на броя на населението. Така държавите получават доставки на пропорционална основа и еднаква цена, допълни Красимира Хаджикосева:
„Съществува възможност и за осигуряване на допълнителни дози, ако дадена държава реши да не закупува допълнително ваксини. По договорените възможности други държави членки могат да се възползват и да закупят повече бройки от конкретната ваксина. В ЕС вече съществува значителен капацитет за производство на ваксини. ЕК оказа и продължава да оказва подкрепа за увеличаване на производствения капацитет. Засега се ваксинират хора в приоритетни групи, възрастни хора и здравни специалисти. Целта е до края на март да бъдат ваксинирани и предпазени 80 процента от здравните работници и възрастните хора над 80 години. Скоро, до лятото, ще има достатъчно ваксини срещу COVID-19 за всички европейски граждани. Ваксини има, но това не е единственото решение. Само ваксинирането на по-голяма част от населението в ЕС ще сложи край на пандемията и ограниченията. След като бъдат ваксинирани достатъчен брой хора, ще можем да се върнем към нормалния си начин на живот.
Експертите сочат, че е нужен колективен имунитет – 65 или повече процента от хората да са имунизирани. До момента ЕК е сключила 6 договора с производителите на ваксини. Ваксинацията е решение, осъзнато за всеки един гражданин на ЕС. За ефективността на ваксините, коя да изберем и кога ще можем спокойно да живеем живота си - д-р Трифон Вълков от Инфекциозна болница – София.
Това, което аз бих посъветвал взелите решение да се ваксинират, е да го направят с първата ваксина, до която имат достъп. Бих препоръчал на хората да се ваксинират. Оптимист съм в тази насока, но да не забравяте и факта, че за първи път от началото на пандемията имаме ефикасен начин да противодействаме на пандемията. Оставам оптимист, че до края на тази година ще се върнем към нормалния начин на живот.
Репортаж на Спаска Зашева можете да чуете в звуковия файл – >
Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..
Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...
Днес отбелязваме Томина неделя. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани. Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува..
Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..