Учебният ресторант се намира в двора на гимназията в бившата сграда на работилницата по текстил, използвана като склад. Министерството на образованието финансира проекта с 50 000 лв., а останалото е със средства от училището.
Сменена е дограмата, поставени са плочки, стените са боядисани. Ресторантът разполага с модерна кухня, складово помещение, голям салон и санитарни възли. Ремонтирани са ВиК и електрическата системи. Доста пари струва аспирацията, плотовете са достатъчно, с отстояние между тях. Има подход за външни хора, входове и изходи. Уредите в кухнята са професионални и отговарят на всички технически изисквания по най-новите стандарти. Съдовете за готвене също са професионални – тигани, тенджери, сладкарски тави, за да могат учениците да работят с удоволствие.
Кухнята разполага с конвектомат. „Той е абсолютно необходим, нямахме такъв в старата кухня. Когато учениците отидат да работят в ресторант, в професионална кухня, те не знаят как да работят с конвектомат. Нашите ученици работят още от 10-11 клас, особено през лятото, професиите им са много търсени. Когато по време на учебната практика им е обяснено и знаят за какво става въпрос, се чувстват много по-сигурни и добре“ – споделя директорът на гимназията Димитрина Иванова. Освен конвектомат, кухнята разполага с тестобъркачки, месомелачки, които са доставени от фирма, занимаваща се с професионално кухненско обзавеждане.
„Учениците от 12-ти клас ще бъдат първите, които ще влязат в новата кухня. Те са специалност „Производство на кулнарни изделия и напитки“, професия „Готвач“. Учениците от 11 клас са „Техник, технолог в хранително-вкусовата промишленост, хлебопроизводството и сладкарството“, а в 10 клас има отново „Производство на кулнарни изделия и напитки“, „Кетъринг“ и „Организация на туризма“. Ще започнем с производство на закуски. Имаме вход за външни хора, които могат да влизат. Очакваме да печелим сърцата на учениците и техните родители, които ще дойдат да се запишат при нас и да усвояват страхотни професии“- допълни директорът на гимназията Димитрина Иванова..
С какво още разполага ПГТЛП „Гоце Делчев“ Благоевград можете да чуете в звуковия файл.
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..