Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Векторните ваксини срещу covid-19 – действие, ефективност, странични реакции

В месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия-София коментира векторните ваксини срещу covid-19.

„Стъпвайки на познат механизъм за стимулиране на имунитета, са т.нар. векторни ваксини. Както при векторно предаваните заболявания използваме преносител, който да предизвика това дразнене на имунния отговор, а не нуклеинова киселина, както е при РНК-овите ваксини. Важното е слушателите да знаят, че те също са достатъчно безопасни, изследвани и сигурни ваксини. Такива векторни ваксини за превенция на covid-19 към настоящия момент е ваксината са Оксфорд и „Астра Зенека“, която вече е в страната и ще започне приложението и. Руската ваксина „Спутник“ на Националния изследователски център по епидемиология и микробиология „Н.Ф. Гамалея“, в Китай компанията „Янсен“ също разработва на този принцип ваксини за covid-19. При „Астра Зенека“ и „Спутник“ говорим за аденовируса като вектор да стимулира този имунен отговор.“


По думите на д-р Баймакова първоначалните анализи за безопасността на ваксината на „Астра Зенека“ в Обединеното кралство, Бразилия и Южна Африка сочат, че при лица над 18 години ефективността е 62.60 процента след приложението на двете дози. От компанията заявяват, че тя е безопасна и ефективна, но при лица над 55 години не може да се определи ефективността и, тъй като е необходим анализ на още клинични случаи. 87% от хората, които са получили дозите са във възрастовата група 18-64 години. Не е проучена при бременните жени и хората, които са имуносупресирани. Препоръчва се да се въздържат хора, които са в остро фебрилно състояние, с тежко боледуване в момента и имат тежки неконтролируеми подлежащи заболявания. Тези, които са с проява на лека настинка, простуда, но имат добър контрол на подлежащите си сърдечно-съдови, белодробни, бъбречни и неврологични заболявания – не е проблем да приложат ваксината.

Какви са най-честите странични ефекти? „Както сме говорили по принцип за ваксините и тук имаме локални системни прояви. Тези, които са съобщени и описани като възможни нежелани реакции е чувството на неразположение, болка дискомфорт на мястото на апликацията. Трябва да се знае, че както РНК-овите, така и векторните се прилагат интрамускулно в делтоидния мускул. При над 50% от случаите се наблюдават преходни общи неразположения – като болка и главоболие. При 53% случаите се съобщава за умора, както и болки в мускулите и ставите. Усещане за повишена температура и лека субфебрилна такава в по-малък процент – около 34. Много рядко се наблюдават високи фебрилни състояния“.

С каква продължителност е имунната памет при този тип векторни ваксини? „Всичко това е на база междинни резултати, които излизат, защото случаите още се анализират и проследяват, изминали са само 3 месеца от завършването на ваксинационния курс. Говорейки за ваксината на „Астра Зенека“, определено е, че около третата седмица след първата доза се образуват антителата. Предполага се, че поне 12 седмици ще ни предпазят, но трябва да са налице и новите резултати.

Доколко е възможно човек да се зарази между първата и втората доза, предвид това, че при ваксината на „Астра Зенека“ времевия диапазон е по-голям – 4 седмици? „Принципът е, че 3-4 седмици, имаме период, в който ние не сме протектирани напълно. Трябва да се пазим, да спазваме мерките и да се самонаблюдаваме.

Какви са характеристиките на руската ваксина „Спутник“, към която има интерес ? „Преди седмица станаха ясни резултатите за безопасността и ефективността на руската ваксина в трета фаза на клинично изпитване в Lancet (IF:60.392) Изключително добра публикация, в която са представени резултатите – също векторна ваксина с аденовирус. Двете дози са два различни типа вирус, който се прилага, като идеята е по този начин да се постигне по-голяма ефективност. Много голям е броя на лицата, които са анализирани – около 22 000. Ефикасността с приложението на две дози, с интервал между тях 21 дни е 91.6%. Приложена е също на лица над 18 години, съобщава се, че в старческа възраст също е достатъчно ефективна. Образуването на антитела е определено на първия или на 42 ден след първата ваксина и е регистрирано четирикратно увеличаване титъра на протекцията. Това са добри резултати на този етап“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученици от Благоевград: Отворете сърцата си!

В седмицата на Прошки сме. Предстои и един от най-светлите християнски празници – Великден. Празниците са времето, в което се събираме с близките си традиционно на богата отрупана трапеза. Има обаче и хора, които нямат близки. Има хора, за които няма отрупана маса с различни блюда. За да направят точно тези хора щастливи и за да успеят поне малко..

публикувано на 25.02.25 в 15:00

Столични лекари преглеждат безплатно деца в Петрич

Детски лекари  от специалностите УНГ, ортопедия и травматология, урология, хирургия, кардиология, неврология, ендокринология, дерматология, обща медицина, образна диагностика, гастроентерология и офталмология ще преглеждат безплатно деца в Петрич. Инициативата е част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница..

публикувано на 25.02.25 в 14:50

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25