Михаил Кунчев произхожда от род на потомствени воини и е приел каузата да разпространява по интересен и достъпен начин сред младите хора българската история:
„Оказа се, че имам доста сериозен род на воини, които могат да бъдат проследени чак до турско време. Това не го знаех до двайсет и някоя годишна възраст, така че категорично не мога да кажа, че това ме е формирало като личност и е причина да правя това, което правя сега. Но това ми даде стимул да потърся своите корени. За съжаление нашата образователна система е доста постна откъм история. Преподаваме на децата някакъв сбор от цифри, георгафски понятия и обясняваме, че това е история. А историята са случки, събития, които трябва да ни носят нещо. Трябва да ни карат да се замислим, а не просто да ги знаем. Цената на млякото ако я знам това не ме учи на нищо. Но ако знам млякото от какво е съставено, за какво помага това вече е съвсем друго. До завършваме на училище аз нямах никакъв интерес към историята. Малко след като завърших и започнах да уча журналистика ми попаднаха мемори на български пълководци. И си дадох сметка, че всички тези измислени герои, на които искаме да приличаме от филмите, всъщност има съвсем истински хора, по които са правени тези герои. Сега са много модери тези - Спайдърмен, Батман... Доста е тъжно, че нашите деца раснат с тези герои, а няма кой да им разкаже за другите“, коментира за Радио Благоевград Михаил Кунчев.
Преди време Михаил посещава Близкия изток, където научава от първа ръка за постиженията на българските военни в Кербала, срещайки се с някои от тях. Видяното описва в книга, а наред с появата ѝ слага началото и на още редица инициативи, свързани с почитането на историческата ни памет:
„До две седмици ще излезе аудиокнигата „Пиратите умират млади“, която ще бъде четена от мен, коментирана от мен, ще има и допълнителна глава, която ще е много интересна. Преди дни издадох и една малка книжка, която се казва „Цар сред царете, воин сред воините. В нея са събрани истроии за цар Борис III.”, поясни още Кунчев.
Предстои и издаването на книгата „Пиратите умират млади 2. Юнаци, лека нощ“
Цялото интервю с Михаил Кунчев чуйте в звуковия файл ->
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..