Приемането на закон за българския жестов език е дългогодишна кауза на Съюза на глухите в България. Днес законът за българския жестов език е изключителна победа за хората с увреден слух в нашата страна, защото така се узаконява правото им на достъп до информация, качествено образование и достъп до институции.
Именно с приемането на този закон се дава шанс на децата и младежите със слухови проблеми да се обучават на специален учебен предмет „български жестов език", а родителите им също да имат право да бъдат обучавани на жестов език. „След много дълги години борба организации, правителствени институции и политици се обединиха около мисията да интегрират хората с увреден слух в българското общество", сподели Силвана Павлова, жестов преводач и консултант „Подкрепена заетост“.
Тя разясни и конкретните стъпки, които дават нови хоризонти за хората от глухата общност, така че да бъдат преодолени немалко препятствия, с които се сблъскват в ежедневието си. Законът урежда помощта към хората с увреден слух чрез предоставяне и на преводачески услуги в общини, съдилища, болници и други институции, до които не са имали нормален достъп, посочи още Силвана Павлова.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Агнес Манова със Силвана Павлова, жестов преводач:
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..