Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Трафикът на хора по време на пандемията

Брoят нa жeртвитe нa трaфикa и eкcплoaтaциятa нa хoрa ce e увeличил в cвeтa пo врeмe нa пaндeмиятa oт кoрoнaвируc, алармират на различни нива в европейските институции. Използването на интернет, социалните медии и новите технологии се превръща в голям капан за набирането на жертви на трафика.

В доклад, приет с 571 гласа „за“ , 61 „против“ и 59 „въздържал се“, Европейският парламент дава оценка на Директивата на ЕС за борба с трафика на хора от 2011 г. и призовава за по-строги мерки срещу всички форми на трафик, с фокус върху защитата на жените, децата и мигрантите. Евродепутатите изразяват съжаление във връзка с липсата на сравними и подробни данни за мащаба на трафика в целия ЕС и настояват за засилване на сътрудничеството между държавите членки за борба с престъпленията, които са често транснационални.

Освен това европарламентът подчертава, че почти една четвърт от жертвите са деца и призовава държавите членки да разработят конкретни мерки за тяхната защита и подкрепа. Отбелязва се, че експлоатацията на жертвите на трафик може да приеме различни форми, като например трудова експлоатация, принудителна просия, принудителни и фиктивни бракове, както и продажба на бебета, отстраняване на органи и незаконно осиновяване. 

Европарламентът предупреждава, че положението на жертвите на трафик се е влошило от началото на кризата от COVID-19 и посочва увеличения брой онлайн реклами, показващи жертви на трафик и търсенето на детска порнография.

Съдокладчикът Хуан Фернандо Лопес Агилар (C&Д, Испания) коментира: „Това престъпление се е увеличило в резултат на кризата с COVID-19 и все повече онлайн инструменти се използват за примамване на хора. Призоваваме Комисията да преразгледа Директивата за борба с трафика на хора, така че всички държави членки изрично да криминализират използването на услуги, предоставяни от жертви на трафик. Трябва да подкрепяме и помагаме на жертвите и да прекратим културата на безнаказаност, свързана с това транснационално престъпление.“

Ето и думите на съдокладчика Мария Сорая Родригес Рамос (Renew, Испания): „Трафикът на хора нарушава правото на живот, физическата и психическата неприкосновеност, свободата и човешкото достойнство. Той дехуманизира хората и ги превръща в предмети за продажба. Насочен е предимно към жени и момичета с цел сексуална експлоатация, които са обект на трафик от страна на мъже. Обезпокоителното нарастване на трафика на деца засяга по-специално недокументираните мигранти. Призоваваме Комисията да преразгледа Директивата за борба с трафика на хора, така че държавите членки изрично да криминализират използването на услуги, предоставяни от жертви на трафик“.

Интернет, социалните медии и новите технологии се използват за набиране и привличане на потенциални жертви на трафик, включително деца. В тази връзка, евродепутатите призовават Комисията и държавите членки да разгледат въпроса за използването на онлайн технологии както за разпространението, така и за предотвратяването на трафика. В анкета сред жители на Благоевград става ясно, че част от гражданите се чувстват несигурни от гледна точка на опасностите в дигиталното пространство, свързани с трафика на хора и други киберпрестъпления, като особено уязвими са децата, които използват интернет без наздор на своите родители или други възрастни хора.

Сексуалната експлоатация продължава да бъде най-разпространената и докладвана форма на трафик на хора в ЕС, като засяга предимно жени и момичета, и се извършва предимно от мъже. Докладът призовава Комисията да измени Директивата за борба с трафика на хора, за да се гарантира, че държавите членки изрично криминализират „съзнателното използване“ на услуги, предоставяни от жертви на трафик.

Лицата, търсещи убежище, бежанците и мигрантите, особено жените и непридружените малолетни и непълнолетни лица, са особено уязвими на трафик, предупреждават членовете на ЕП. Парламентът отправя критики, че специалните нужди на жертвите като хора с увреждания, хора от расиализирани групи, включително ромите, често се пренебрегват.

Евродепутатите подчертават много малкия брой регистрирани жертви в процедурите за международна закрила и призовават държавите членки да гарантират, че процедурите за борба с трафика на хора и за предоставяне на убежище са взаимосвързани. 

Репортаж на Силвия Домозетска можете да чуете в звуковия файл – > 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22