Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свещеник Николай Попов: Една черква без камбанария, все едно не е черква

Църковното настоятелство при храм „Св. Вмчк. Георги“ в град Белица организира Дарителска кампания за набиране на средства за реставрация и консервация на храма, както и за нов иконостас. Черквата се нуждае и от камбанария, защото досега храмът е нямал такава.

„А една черква без камбанария, все едно не е черква“ – категоричен е свещеник Николай Попов, председател на Църковното настоятелство при храм „Св. Вмчк. Георги“ в Белица.

Той разказа, че храмът е бил готов за освещаване още през 1835 г. Тогава черквата е била благолепна, изографисана, с резбован иконостас. По време на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г., е изгоряла почти цяла Белица, включително и храмът.

„Бил е напълно разрушен, остават само каменните стени. Възстановяването му започва през 1911 г., но тогава хората не са имали възможности за изградят такъв благолепен храм, какъвто е бил в началото. Въпреки това, са го съградили наново. От тогава до 2011 г. са били правени само козметични ремонти“ – уточни свещеник Попов.

За лошото състояние на храма през годините допринасят и подпочвените води на ската, където се намира черквата. Та са унижили почти всичко – стените, иконостаса, партиаршеския трон.

През 2012 г., Църковното настоятелство кандидатства по европейски проект на стойност 350 хиляди лева, благодарение на който е направен основен ремонт на храма. Но дървените елементи от интериора не са били подновени, затова сега тече кампания за набиране на средства.

„Трябва да бъде обновен иконостасът, трябва да се направят две по-големи и осем по-малки целувателни икони, много важно е да бъде направена и камбанария. Нямаме си камбанария, а черква без камбанария, все едно не е черква.  В смисъл, че камбаната се използва за информиране на хората за весели и тъжни ритуали. Въобще, тя е средство за информиране на християнското население и е важен символ за всеки храм“ – допълни свещеник Николай Попов.

В момента се изготвя нов проект за камбанария, тъй като старият не е одобрен от Института за паметниците на културата.

„Всеки, който има желание може да се включи в дарителската кампания, защото храмовете трябва да ги има. Те трябва да са в добро състояние и благолепни, за да привличат хората. Защото вярата се възпитава както всичко останало у човека“ – категоричен е свещеник Николай Попов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Николай Попов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00