„Когато, купувате нещо ръчно изработено, Вие не купувате просто някакъв сувенир, а купувате част от сърцето и душата на майстора, който е успял да улови привлекателността на природата в нейната красота и противоречивост“ – така читалищният секретар в Белица Мая Падарева, описва творчеството на Вера Зотева, която преплита в ръчно изработени от нея бродирани мартенички, красотата на заобикалящия ни свят с българското, с местното, с автентичното.
Хобито й се заражда преди няколко години, когато е в майчинство и започва да изработва изделия за дъщеричката й.
„Тъй като съм с малка дъщеря, която ходи на училище и съм по цял ден вкъщи, реших тази година да направя нещо различно – бродирани мартенички, в които вплитам нещо традиционно и родно“ – обяснява Вера Зотева.
За своите ръчно изработени мартенички и сувенири тя черпи идеи, мостри и съвети от интернет. Има и страничка „Сувенири“ в социалната мрежа, в която публикува изработените от нея красиви изделия.
„Зарибявката е такава, че като направиш нещо, като го подариш и като получиш много красиви отзиви, които те правят щастлива, даже понякога и пророниш някоя сълза, това те мотивира, зарежда те с някаква енергия и продължаваш напред“ – споделя още майсторката на бродирани мартенички.
Освен тях, тя изработва и сувенири, които могат да се използват и като магнити - метлички, подкови, лъжички, символизиращи късмет, благоденствие и здраве.
„Има търсене, в момента изпълнявам поръчки за София, които трябва да са готови за 1 март. Хората харесват изработените от мен изделия, защото те ги зареждат положително и ги усмихват“ – категорична е Вера Затова.
За това допринасят и усмихнатите цветове, които тя вплита в своите мартенички и сувенири. Освен, традиционните бял и червен цвят, Вера използва пролетните цветове – жълто, зелено, бяло, синьо.
„Те ме зареждат и вдъхновяват, надявам се и хората, които притежават моите красоти, също да изпитват това“ – допълва Вера Зотева, която пожела на всички много здраве и сплотени семейства.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Вера Зотева:
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..