България е една от държавите, които ще разработят ключови показатели за безопасността на движението по пътищата, които ще се прилагат в Европейския съюз през следващото десетилетие.
Понастоящем, политиката по безопасност на движението по пътищата в държавите-членки на ЕС, се оценява на национално и на централно европейско ниво, като се използват ключови показатели, касаещи травматизма, изчислени като брой загинали, брой ранени и брой пътно-транспортни произшествия на един милион души население.
На национално ниво, Министерски съвет прие Концепция за обучение по безопасност на движението по пътищата. Предвижда се задължителното обучение да обхване децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование, като се направи анализ на образователните ресурси и необходимостта от актуализация на обучителните програми. Въвежда се приемственост на обучението в началната и средната училищна степен с обучението за придобиване на свидетелство за управление на моторно превозно средство.
„С промените в Закона за движение по пътищата, касаещи обучението на младите шофьори, трябва да търсим решение на проблемите, свързани с безопасността на движението и на поставените цели за намаляване на травматизма и жертвите на пътя в Плана и Стратегията на Европейския съюз в периода 2020-2030 г.“ – коментира Халил Летифов, председател на Парламентарната група по транспорт в Народното събрание. Според него, самата форма на обучение трябва да започне от най-ранна детска възраст, за да може да се формира модел на поведение и устойчиви навици по отношение безопасността на движението. За съжаление, в България това все още е проблем.
„Всички ние, по един или друг начин, сме участници в движението, затова, трябва да имаме отношение към него, чрез култура на поведение, търпимост към другите. Много често говорим за агресия на пътя. Всичко това намира приложение в тази Концепция“ – коментира Малинка Бондаренко, зам.-председател на СБА. Според нея, препоръката е да се въведе едно по-задълбочено обучение, не само за учениците до 7 клас, а и за тези до 12 клас, като в детските градини и в предучилищната възраст, също трябва да има такова обучение.
„В последствие вече е важно каква система за обучение ще се избере в автошколите” – категоричен е Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. Според него, след това трябва да се продължи с обучението на кандидатите, които вече имат свидетелство за управление, което е много важен акцент.
Репортажа на Иван Лазов и Биляна Славчева можете да чуете в звуковия файл – >
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..