„Покажи, че си грамотен, пиши на кирилица“ е поредната инициатива, която организираха младите планинари от Петрич. В Деня на майчиния език, 21 февруари, децата и техните ръководители от Клуб „Млад планинар“ – Петрич, подредиха постерна изложба във вагона на влака по направление Петрич – Кулата. Инициативата се организира за втора поредна година, съвместно с БДЖ и показва отношението на младите хора към майчиния език, а посланието е, да уважаваме и пазим майчиния си език.
„Първоначално, идеята бе изложбата да бъде пътуваща, за да стигне до повече институции, които посещават младите хора, които обаче, вече забравят да пишат на кирилица и ползват тази, така наречена, нестандартна „шльокавица“. Пишат с латински букви и така грамотността, за съжаление, всички установяваме, че намалява. Забравят да пишат правилно. 80 % от младите хора, изписват имената си в социалните мрежи с латинските букви, твърдейки, че така по-лесно намират приятели, които са извън границите на нашата родина. Направихме експеримент с нашите деца, всички от Клуба смениха имената си с българските букви и ги изписаха на кирилица. Оказа се, че откриването на техни приятели, които не са българи, не беше трудно“ – обясни за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „Млад планинар“ – Петрич.
Тя обърна внимание и на факта, че в разговорния език на младите хора, все по-често се използват чуждици, като „шервам“, вместо споделям, „лайквам“, вместо харесвам.
„За съжаление, първата дума, която изниква в съзнанието на младите хора, не е българската, което е притеснително. Затова решихме да поставим повече постери в изложбата, която обиколи почти цялата област – училища, музеи, институции“ – съобщи още Гергана Сандъкчиева.
Идеята на пътуващата изложба е повече хора, не само млади, да проявят интерес както към изложбата, така и към пътуването с влак, което да се превърне в приключение.
„Нещото, което искахме да обърнем внимание на нашите деца тази година е, че много от децата вече са по-големи и общуват със свои връстници, които не са българи, но живеят в България, да им прочетат част от книга или произведение на български език, да разговарят в семейството си на друг език, просто да им дадат възможност, в този ден, да говорят на майчиния си език. Така, искаме да покажем едно уважение към културата и наследството на всеки един народ“ – разказа още ръководителят на Клуб „Млад планинар“ - Петрич.
Инициативата има и друг ефект за младите планинари от Петрич, тъй като много от децата не разбират част от думите в българските народни приказки или в историческите книги, обяснението на всяка непозната дума, прави четивото интересно и разбираемо.
„Често, ние самите не осъзнаваме, че допускаме грешка като започваме да говорим на езика на нашите деца, за да бъдем по-близо до тях. И всъщност, така губим всички“ – категорична е Гергана Сандъкчиева.
Цялото интервю на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева можете да чуете в звуковия файл:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..