Отпадна забраната за провеждането на присъствени групови занятия в езикови и образователни центрове и други обучителни школи, организирани от юридически и физически лица.
Изискването е за спазване на физическа дистанция от 1,5 м., носене на защитна маска за лице, проветряване на всеки час и дезинфекция. "Ще изпълним всички тези условия. Това все пак са изисквания, които са спуснати и трябва да се спазват от всички, предвид обстановката. Все още има риск, свързан със заболеваемостта." – каза в предаването "Днес" Мариана Грозданова – преподавател по английски език и собственик на частна езикова школа в Благоевград. "Друг е въпросът доколко комфортно ще се чувстват с маски учениците, пък и преподавателите, защото затворени в рамките на 40 минути, мозъкът има нужда от кислород, а маските, знаем, до голяма степен ограничават притока на кислород." – коментира Мариана Грозданова.
По отношение на прехода от дистанционна към присъствена форма на обучение Мариана Грозданова сподели своите наблюдения: "Няма плавно преминаване и преговор на вече заучения материал. Колегите се опитват да компенсират липсите по време дистанционното обучение. Имайки предвид, че по време на онлайн обучението учебният час бе 30 минути, сега при присъственото е 40 минути. Обемът на учебния материал е голям и аз не упреквам колегите, че се опитват да компенсират този недостиг, но те го правят чрез изпитване, а това допълнително стресира учениците."
Мариана Грозданова можете да чуете в звуковия файл – >
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..