ЕС и неговите държави членки предприеха действия за минимизиране на икономическите последици на пандемията от COVID-19. Коронакризата се отрази на работните места. Много хора останаха без препитание. Това споделят анкетираните жители на Благоевград.
„Има голямо съкращение на работни места, недостиг на кадри, а доста от сферите са затворени за работа, според мен има трудност.“
В подкрепа на пострадалия от пандемията бизнес, както и за запазването на работните места, Министерството на труда и социалната политика в България задейства редица мерки с евросредства.
По познатата и придобила публичност мярка 60/40 от 22 януари, чрез най-новото постановление, Агенцията по заетостта стартира процедура за кандидатстване на работодатели за изплащане на средства по антикризисната мярка, обясни Станислава Поповска, директор на „Регионалната служба по заетостта“ за областите Благоевград и Кюстендил.
„Чрез това постановление ще продължим изплащането на средства на работодателите за техните работници и служители, като периода се удължава с още три месеца, считано от 1 януари до 31 март тази година. На работодателите от почти всички сектори на икономиката ще се предоставят средства в размер на 60 процента от осигурителния доход за техните работници и служители за месец октомври. На сайта на Агенцията по заетостта има пълния комплект документи, с кратка информация за работодателите, за да имат улеснение със своето подаване на съответните документи”, информира Поповска, като посочи, че за предходния период по тази мярка общо 360 работодатели в област Благоевград са получили финансовата помощ за своите 5 155 работници и служители.
По антикризисната мярка, за периода януари – март, се очаква да се възползват нови работодателите, а някои от тях, в сферата на транспорта и туризма, ще могат да получат подкрепа и по мярката 80/20 , заяви още Поповска.
Пред 2021 година България ще разполага с 804 млн. лева от инструмента REACT-EU за справяне с последиците от пандемията. Комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра обясни, че пакет "Помощ за възстановяване в полза на сближаването и териториите на Европа" е стъпка напред в подпомагането на възстановяването на държавите членки и предоставя допълнително финансиране, което попълва празнината между първата спешна реакция в кризата и дългосрочното възстановяване на икономиката, ползващо се с подкрепата на програмен период 2021—2027 година.
Репортаж на Агнес Манова можете да чуете в звуковия файл – >
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..