Слушатели на Радио Благоевград сигнализираха за лошото състояние на парковата зона около въжения мост в посока парк „Бачиново“ – едно предпочитано място за отдих и отмора на жителите и гостите на Благоевград, което обаче, в момента е доста занемарено. Изпочупени пейки, липсващи плочки по алеите, непочистени тревни площи, занемарени чешма и фонтани са само част за проблемите, които правят впечатление.
„Намираме мястото за много занемарено, опасно за игра на деца, та дори и за възрастните. Аз си спомням като дете, когато този парк беше поддържан и работещ, беше чисто, беше едно от най-хубавите места в града, но сега, за съжаление е в окаяно състояние. Дори и заведенията, които са наоколо, не допринасят да е поддържано и хубаво. Достатъчно плащаме данъци на Общината, да се надяваме, че ще вземат мерки, защото мястото не е приятно“ – коментира жител на Благоевград, който бе избрал това място за разходка със своето семейство.
Той постави въпроса и за честата практика, собствениците на кучета да разхождат домашните си любимци в този парк, което е притеснително.
Собствениците на кучета, с които разговаряхме, споделиха, че наистина често разхождат питомниците си там, защото няма много хора, а и са малко местата в града, където спокойно могат да разхождат домашните си любимци.
Намиращата се в този парк, единствена по цялата алея до „Бачиново“, чешмичка е в много лошо състояние – разбита, мръсна и пълна с боклуци. Плочките, около и пред нея, също са разбити. Районът наоколо е непочистен от паднали листа и клони. Особено притеснително е състоянието на коритото на реката, което е затлачено с битови отпадъци, сухи клони, дървета и друга изсъхнала растителност. При топенето на снеговете и очакваното пълноводие, това наистина може да се превърне в сериозен проблем.
Въженият мост също се нуждае от спешен ремонт, тъй като видимо е амортизиран, което го прави и опасен. Според хората, съоръжението е наклонен в едната посока и е доста нестабилно.
„Мостът не е безопасен, а може да се направи и по-атрактивен, виждал съм подобни в други градове“ – коментира жител на Благоевград.
Децата също не харесват това място за игри и разходки. Детският кът към съседното заведение е недостатъчен за всички малчугани, които искат да се забавляват.
„Трябва да има повече люлки, пързалки и други детски съоръжения, има нужда и от обновяване на велоалеята“ – споделиха децата.
„Досега с внучето хвърляхме камъни в реката, даже не мога да го накарам да си тръгнем. Много обичаме да идваме тук, но няма кошчета. Ето, пила съм кафе, но държа боклука си в ръка, този контейнер е много стар. През лятото идваме тук на плаж, мястото е хубаво, но трябват подобрения. Може да се направи и детска площадка, защото тази е към заведението и не е много удобна“ – сподели баба, която се разхождаше със своето внуче. Според нея, трябва поддръжка на района, но и самосъзнание да пазим съграденото.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..