За поредна година, тютюнопроизводители настояват за удължаване на срока за вписване в Националния регистър на тютюнопроизводителите с един месец. Към момента той е до края на март. Припомняме, че от 2016 г. насам, всички стопани, които отглеждат тютюн, трябва да се регистрират като тютюнопроизводители. В момента тече регистрацията за 2021 г.
„Удължаването на срока до до края на месец април се налага, за да се даде възможност на всички земеделски производители, които възнамеряват да се занимават с тютюнопроизводство през този стопански цикъл, да набавят необходимия набор от документи, които им трябва за да се впишат в Регистъра“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на НАТ-2010 и президент Европейската междубраншова организация на тютюнопроизводителите и тютюнопреработвателите – ELTI.
Той обясни, че необходимите документи са: предварително сключен договор за 2021 г. с търговски оператор, както и правно основание, доказващо ползването на земеделската площ за разсаждане с тютюна за тази година. Ако, земеделският производител е отглеждал тютюн миналата година, той трябва да представи или приемателно – предавателен протокол, или фактура, която да доказва количествата, които той е произвел през предходния стопански цикъл. Третият документ не се изисква за тютюнопроизводител, който е прескочил предходния стопански цикъл. Важно е да се знае, че всеки земеделски производител, който не се впише в Регистъра на тютюнопроизводителите, а се занимава с отглеждането на тютюн, го прави незаконно.
Цветан Филев обясни, че тютюнопроизводителите, които не са вписани в Регистъра не губят право да получават национално подпомагане по Схемата Преходна национално помощ за тютюн. Всеки, който е отглеждал тютюн в Референтния период – 2007, 2008 и 2009 г., и се занимава със земеделие, има право да участва по тази Схема.
„Вписването в Регистъра е важно за получаването на бъдещата Преходна национална помощ за тютюна, от 2023 до 2027 г., каквото е предложението на България пред Европейската комисия, като предложената засега Референтна година е 2018. И всеки, който не се е вписал в Регистъра във въпросната 2018 година, по една или друга причина, и няма производства, то няма как да бъде участник по тази Схема, говорим за бъдещо подпомагане до 2027г.“ – уточни Цветан Филев.
Припомняме, че от 15 март, г-н Филев встъпва официално в длъжността президент на Европейската междубраншова организация на тютюнопроизводителите и тютюнопреработвателите – ELTI.
„Престижът е преди всичко за България, защото Секторът ще бъде представляван от българин, защитаващ поминъка на българските тютюнопроизводителите, но и на техните европейски колеги. Най-важните бъдещи цели на ELTI са – осигуряването на достойни пазари за европейския тютюн, в това число и за българския, противопоставяне на рестрикциите, които се упражняват срещу Сектор „Тютюн“ на европейско и световно ниво. И нещо много важно, ако допуснем, както вече е въведено в Полша, да бъде наложен акциз върху суровия тютюн, на листа, това би било краят на тютюнопроизводството както в България, така и в целия Европейски съюз“ – уточни още Цветан Филев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..