Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докторант на ЮЗУ от Нидерландия: Мръсният въздух и демографският срив са основните проблеми на България

Геерд Термеер

Българската икономика може да стабилизира своята перспектива, ако заложи на новите технологии и потенциала на младите хора. Това становище изрази днес Геерд Термеер, по време на защитата на своята докторантура в Стопанския факултет на ЮЗУ в Благоевград. Гражданинът на Нидерландия е част от екипа на доц. Елена Ставрова, с която разработват конкретни мерки за подобряване на бизнесклимата в страната.

За 62-годишния Геерд Термеер от Нидерландия, с право важи съвременната максима – учене през целия живот. След като е натрупал достатъчно житейски и професионален опит в бизнеса с екологични селскостопански култури, той се насочва и към новите технологии.

В последните години той работи в България. Натрупаните знание и практически умения отдава на компания, свързана с екологично земеделие край Силистра. Следващият етап от живота си отрежда за модерното  автомобилостроене. Това е най-сериозната индустрия в момента в света, с изключителна перспектива, казва Геерд. И посочва защо в България трябва да заложим на този стопански сегмент.

Според най-новия докторант на Стопанския факултет, съвременните реалности предполагат промяна на мисленето и философията на всеки един от нас. Екологичната политика, електрическите автомобили, зелената енергия – това са само една малка част от общоевропейския път на развитие, подчертава Геерд. И не крие кои са слабостите в родната ни действителност.

Ученето през целия живот е задължителен елемент за всеки един от нас. Перспективите за развитие не спират с навлизането в някаква определена възраст, смята холандецът. И ни разкрива част от своята философия, насочена както към младите, така и към по-големите.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пчеларите ще получат подпомагане заради по-слабата реколта от мед

Тазгодишната реколта от мед вече е в бурканчетата. Пчеларите обаче съобщават за по-слаби добиви, заради студената пролет и високата смъртност при пчелите. „В крайна сметка има добиви, но броят на изгубените пчелни семейства в страната като цяло беше доста висок и съответно от тези семейства няма добив на пчелен мед. Оцелелите пчелни..

публикувано на 01.08.25 в 11:33

Лицата зад големия пожар в Пирин

Седем дни в района на Пирин на територията на трите общини Кресна, Струмяни, Сандански бушува пожар. Черен дим и пушек обгръщаше планината и сгушените в Пирин села, страх се четеше в очите на всички. Огънят напредваше ежедневно. Доброволци, огнеборци, горски бяха на ръба на силите си, но не се отказваха, това бяха хората на първа линия...

публикувано на 01.08.25 в 09:44

Петричкото село Ключ се готви за традиционния събор на Илинден

На 1 и 2 август, петък и събота, в петричкото село Ключ ще бъде празнично, защото тогава ще се проведе традиционният събор, посветен на Илинден по стар стил и на Илинденско – Преображенското въстание. „Тази година отбелязваме 122 години от избухването на въстанието и да, Свети Пророк Илия си е закрилник на нашето село. Той е покровител на..

публикувано на 31.07.25 в 09:29

Едно дете се нуждае от помощ, всички на стадиона!

Благоевград е футболен град, всички знаем това и не е клише, че футболът тук е религия, но днес ще бъде и помощ.  Днес вратите на стадион „Христо Ботев“ в Благоевград ще бъдат отворени за благотворителен мач в подкрепа на малкия Йоан Методиев. От 19 часа на терена в демонстративен футболен мач ще се изправят ветераните на „Пирин“ и..

публикувано на 31.07.25 в 09:24

„Неотъпкана пътека“ за първи път и в Добринище

Това лято за първи път фестивалът за камерна класическа музика „Неотъпкана пътека“ ще се проведе в Добринище. От 30 юли до 9 август Гоце Делчев, Ковачевица, Добринище и Кърпачево ще бъдат домакини на Седмото издание на фестивала за камерна музика. „Организаторите харесаха Добринище и нашето читалище, кандидатстваха по проект и се надявам..

публикувано на 30.07.25 в 11:27

Институциите на терен: Гасене, превенция и международна подкрепа

Министър-председателят Росен Желязков, заедно с екипа от Оперативния щаб, беше на терен в района с най-сериозния пожари в страната - този над село Илинденци, община Струмяни. Той подчерта значението на координацията между институциите и обяви, че човешкият фактор остава основната причина за възникване на огнената стихия.„Над 95% от пожарите се..

публикувано на 29.07.25 в 10:46

Ще направим оглед, за да се кандидатства за обезщетения на пострадалите домакинства при пожара

По-голямата част от пожара, разгорял се в събота вечерта в община Трън, вече е локализиран. Все още има активни огнища в горската част. Рано сутринта доброволци, пожарникари, горски служители и земеделци са били разпределени по местата, в които все още гори огън, но те са трудно достъпни за техниката. Затова и днес основно ще се разчита на..

публикувано на 28.07.25 в 12:59