Правителството предвижда България да замени лева с евро на 1 януари 2024 г. Гаранции, че членството ще се случи точно на тази дата, обаче няма. Обичайно въвеждането на еврото задължително включва широка информационна кампания сред населението в продължение на половин-една година, за да се попречи на спекулантите, които ще се опитат да се възползват да вдигнат цените ненужно, покрай замяната на валутите.
Според експертите, тъй като сме във валутен борд, ние “де факто” сме приели еврото. Или поне, почти всичките му недостатъци. Остава и то да ни приеме. Според жители на Благоевград, с които разговаряхме по темата, членството ни в Еврозоната ни носи определени позитиви, но и много негативи.
„Не, не го приемам. Не знам с тези пенсии какво ще стане. Пенсията ми е 300 лв., ако въведат еврото, ще стане 150 евро. После, като пазаруваме, мисля, че няма да стигнат. Нашето левче си е най-добре“ – категорична е пенсионерка от Благоевград.
Доста по-младата ѝ спътница, беше на същото мнение.
„Мисля, че няма да е на хубаво, защото няма да е 1 към 1 и доходите няма да ни стигат“.
„На всички досега се е отразило негативно. Германците се оплакаха първи. Всеки да си има национална валута, но от нас не зависи. Дори и да не намалят наполовина доходите, една трета да е, пак е малко“ – споделиха таксиметрови шофьори от Благоевград.
Макар и малко, има жители на Благоевград, които подкрепят въвеждането еврото в България. Основният им аргумент е, че все пак страната ни е член на Европейския съюз и е логично да сме с неговата валута.
„Освен това, ще се улеснят много неща – при пътувания на български и чужди туристи, при кредити, при търговски отношения, за развитието на туристическия бизнес. Да се надяваме, че и заплатите ще бъдат адекватни на цените в магазините. Европейски заплати, с европейски цени“ – коментира жителка на Благоевград, която подкрепя въвеждането на еврото в България.
Не толкова оптимистично са настроени представителите на дребния бизнес. Според служителка в бутик за дрехи в Благоевград, въвеждането на еврото ще се отрази по-скоро негативно на бизнеса.
„Зле ще ни се отрази, ако се вдигнат заплатите ще е ок. Ние зареждаме стока най-често от Гърция и Турция, която купуваме е в евро и ни е по-скъпо. След това и клиентът трябва да плаща в евро и на него ще му е скъпо. Цената идва нагоре, но каквото са решили, ние ще се съобразим“ – сподели продавачката в бутика.
Младите хора са убедени, че е добре да се въведе еврото у нас, защото страната ни е член на Европейския съюз, но при определени условия.
„Мисля, че ще е по-добре да се въведе еврото, защото България ще бъде по-приобщена към Европейския съюз, но за средностатистическия българин няма да бъде много добра идея. Това ще има положително влияние за една развиваща се в бъдеще България и зависи от много фактори, не е само валутата. Не трябва да се гледа само от икономическа гледна точка, трябва да има и политически промени. Засега, не вярваме те да се случат. Валутата няма да те направи европеец, трябва и мисленето на хората да се промени“ – коментираха млади хора от Благоевград.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..