Преди 21 години Никола Масларски от Разлог тръгва за Америка с идеята да се запознае с нови култури, да види един по-различен живот в Страната на неограничените възможности и да се върне. Но, както обикновено се случва, временните планове се превръщат в постоянни. Стартирал свой малък бизнес в Чикаго, работил и на още 2-3 места. И както сам казва: „... колкото и години да живееш там, американската мечта си остава само мечта, защото нищо не идва даром и е нужна много работа. Дали съм сбъднал американската си мечта 21 години по-късно? Мечтата за всеки е различна, както е различна границата, в която се смята за успял. Осъществих детската си мечта да имам хубав мотор, кола, малък бизнес. Но често се връщам в България, защото носталгията по Родината е тежка и съм убеден, че камъкът тежи на мястото си. Безценно е времето, в което съм заедно с родителите си и това, че съм на родната земя“.
Никола Масларски е председател на Братство „Хайдути“, което стартира като мотоклуб, следвайки младежката си мечта – вятър в косите, рев на мотори, хеви метъл. След години в САЩ решава да създаде патриотичен мото клуб. Това се случва през 2014-та, заедно със съмишленици-сънародници. Включва се и водещият мотоклуб в Чикаго и след необходимите законови процедури създава мотоклуб „Хайдути“, който впоследствие се нарича Братство „Хайдути“. Той обединява хора с родолюбиви идеи. В България изработват кожени елеци с логото на клуба. В тази връзка изнася своеобразен урок по история на американските рокери. На учредителната среща, по негова идея, решават всяка година да отбелязват 2 юни – Деня на Ботев и загиналите за Свободата на България. И така вече 5 години организират събор за българите в района на Чикаго. Хиляди наши сънародници се събират заедно с децата си и с едноминутно мълчание, и с вой на сирени, отбелязват този свещен ден.
„По този начин искам българските деца, родени в Чикаго, да знаят кой е Ботев, да следваме заедно заветите му, да помнят историята, да не се откъсват от корените си“.
В програмата се включват много танцови състави от български училища, правят се исторически възстановки. Историчката Камелия Попова всяка година открива своеобразния патриотичен събор и пред близо 5000 българи представя както най-важните моменти от живота на Ботев, така и неговите стихове. В организацията на патриотичния събор се включват наши сънародници, но пандемията засега спира провеждането му.
Родолюбивият българин живее и работи в Чикаго с желанието „да се пази българщината, българските деца, родени в Америка да пазят този пламък и любов към България, да научат историята ни, която ще ги направи горди с нея.“ Всяка година Никола издава патриотичен календар, който е своеобразен учебник по история. Членовете на Братство „Хайдути“ почитат и датата от гибелта на Васил Левски на 18 февруари. По идея на строителя Милчо Томов преди години в американския град е открит триметров паметник на Апостола, издигнат пред българската черква „Св. Иван Рилски“. С дарени средства от родолюбиви българи са направени и паметни плочи на Христо Ботев и Васил Левски.
Наскоро в местност край родния си град Разлог, заедно със свои съмишленици, Масларски е възстановил паметна плоча на 7 четници от ВМРО, убити по време на Илинденско-Преображенското въстание. Преди години организирал уроци по родолюбие в две училища в Разлог, със собствени средства изпраща ученици на връх „Околчица“ на 2 юни.
Единият прадядо на Никола Масларски е Симеон Попконстантинов, който е бил съратник на Гоце Делчев и е първият директор, един от основателите на читалището в Разлог. Другият му прадядо е Васил Драгостинов от Банско. Той пък е бил част от Тодевата чета – това научил преди години от майка си. „Тогава си казах, че искам да съм достоен наследник на моите предци, да работя за каузата да пазим българското, където и да се намираме по света. Да могат младите поколения, израснали не на родна земя, да пазят възрожденския дух, българската история и култура. От дистанцията на времето разбрах, че целта на човешкия живот не бива да са материалните придобивки - духовните стремежи са много по-важни. Наследството, което имам от моите прадядовци ме кара да продължа направеното от тях и да съм достоен техен наследник“ – каза Никола Масларски, който споделя живота си между САЩ и България.
И както той сам твърди: „ще продължа да разказвам на света за историята на прекрасната ми Родина“.
Чуйте Никола Масларски в звуковите файлове:В седмицата на Прошки сме. Предстои и един от най-светлите християнски празници – Великден. Празниците са времето, в което се събираме с близките си традиционно на богата отрупана трапеза. Има обаче и хора, които нямат близки. Има хора, за които няма отрупана маса с различни блюда. За да направят точно тези хора щастливи и за да успеят поне малко..
Детски лекари от специалностите УНГ, ортопедия и травматология, урология, хирургия, кардиология, неврология, ендокринология, дерматология, обща медицина, образна диагностика, гастроентерология и офталмология ще преглеждат безплатно деца в Петрич. Инициативата е част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница..
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..