Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Масларски: Където и да се намираме по света трябва да пазим българския дух и корените си

Преди 21 години Никола Масларски от Разлог тръгва за Америка с идеята  да се запознае с нови култури, да види един по-различен живот  в Страната на неограничените възможности и да се върне. Но, както обикновено се случва, временните планове се превръщат в постоянни. Стартирал свой малък бизнес в Чикаго, работил и на още 2-3 места. И както сам казва: „... колкото и години да живееш там, американската мечта си остава само мечта, защото нищо не идва даром и е нужна много работа. Дали съм сбъднал американската си мечта 21 години по-късно? Мечтата за всеки е различна, както е различна границата, в която се смята за успял. Осъществих детската си мечта да имам хубав мотор, кола, малък бизнес. Но често се връщам в България, защото носталгията по Родината е тежка и съм убеден, че камъкът тежи на мястото си. Безценно е времето, в което съм заедно с родителите си и това, че съм на родната земя“.

Никола Масларски е председател на Братство „Хайдути“, което стартира като мотоклуб, следвайки младежката си мечта –  вятър в косите, рев на мотори, хеви метъл. След години в САЩ решава да създаде патриотичен мото клуб. Това се случва през 2014-та, заедно със съмишленици-сънародници. Включва се и водещият мотоклуб в Чикаго и след необходимите законови процедури създава мотоклуб „Хайдути“, който впоследствие се нарича Братство „Хайдути“. Той обединява хора с родолюбиви идеи.  В България изработват кожени елеци с логото на клуба. В тази връзка изнася своеобразен урок по история на американските рокери. На учредителната среща, по негова идея, решават всяка година да отбелязват 2 юни – Деня на Ботев и загиналите за Свободата на България. И така вече 5 години  организират  събор за българите в района на Чикаго. Хиляди наши сънародници се събират заедно с децата си и с едноминутно мълчание, и с вой на сирени, отбелязват този свещен ден.

„По този начин искам българските деца, родени в Чикаго, да знаят кой е Ботев, да следваме заедно заветите му, да помнят историята, да не се откъсват от корените си“. 

В програмата се включват много танцови състави от български училища, правят се исторически възстановки. Историчката Камелия Попова всяка година открива своеобразния патриотичен събор и пред близо 5000 българи представя както най-важните моменти от живота на Ботев, така и неговите стихове. В организацията на патриотичния събор се включват наши сънародници, но пандемията засега спира провеждането му.


Родолюбивият българин живее и работи в Чикаго с желанието „да се пази българщината, българските деца, родени в Америка да пазят този пламък и любов към България, да научат историята ни, която ще ги направи горди с нея.“ Всяка година Никола издава патриотичен календар, който е своеобразен учебник по история. Членовете на Братство „Хайдути“ почитат и датата от гибелта на Васил Левски на 18 февруари.  По идея на строителя Милчо Томов преди години в американския град е открит триметров паметник на Апостола, издигнат пред българската черква „Св. Иван Рилски“. С дарени средства от родолюбиви българи са направени и паметни плочи на Христо Ботев и Васил Левски.

Наскоро в местност край родния си град Разлог, заедно със свои съмишленици, Масларски е възстановил паметна плоча на 7 четници от ВМРО, убити по време на Илинденско-Преображенското въстание. Преди години организирал уроци по родолюбие в две училища в Разлог, със собствени средства изпраща ученици на връх „Околчица“ на 2 юни.


Единият прадядо на Никола Масларски е Симеон Попконстантинов, който е бил съратник на Гоце Делчев и е първият директор,  един от основателите на читалището в Разлог. Другият му прадядо е Васил Драгостинов от Банско. Той пък е бил част от Тодевата чета – това научил преди години от майка си. „Тогава си казах, че искам да съм достоен наследник на моите предци, да работя за каузата да пазим българското, където и да се намираме по света. Да могат младите поколения, израснали не на родна земя, да пазят възрожденския дух, българската история и култура. От дистанцията на времето разбрах, че  целта на човешкия живот не бива да са материалните придобивки - духовните стремежи са много по-важни. Наследството, което имам от моите прадядовци ме кара да продължа направеното от тях и да съм достоен техен наследник“ – каза Никола Масларски, който споделя живота си между САЩ и България.

И както той сам твърди: „ще продължа да разказвам на света за историята  на прекрасната ми Родина“.

Чуйте Никола Масларски в звуковите файлове:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10