Конкурсът е за есе на една от следните четири теми:
„Разбира се, съвсем нормално и естествено е тук да се включи темата за COVID-19 и карантината, която преживяваме вече една година, как тя е преобразила нашите отношения, нашите контакти и мястото ни в обществото“ – каза за Радио Благоевград проф. д.н. Валентина Миленкова, заместник-декан по научноизследователската дейност на Философския факултет.
Според проф. Миленкова всяка отделна тема позволява свобода и възможност кандидатът да пречупи през собственото си светоусещане, мислене и възприятие нещата, които го заобикалят в света, в който живее. „От тази гледна точка ние даваме възможност за една много силна индивидуална намеса и личностно осмисляне на нещата. Темите са със широк спектър, покриващи мястото на младия човек в съвременното общество, близостта до Европа, начинът, по който се чувстваме европейци, европейския дух и ценности. Аз смятам, че това е много важно, защото тези теми продължават размишленията, които учениците са имали в 12-и клас по дисциплината „Свят и личност“. Даваме една голяма свобода по отношение на изразяване и оценка за обществото“ – допълни още проф. Миленкова.
Крайният срок за изпращане на есетата е 14 май до 17:00 ч. на електронен адрес tpetkova@swu.bg. Комисия от членове на катедра „Философски и политически науки“ и катедра „Социология“ ще оцени есетата. Резултатите ще бъдат публикувани на 19 май 2021 г.
„Ще приемем широк кръг от студенти, които ще вземат участие в конкурса. Ще има и награди. Те ще са свързани с публикуване в е-списание „NotaBene“ към катедрата „Философски и политически науки“ – каза още проф. Миленкова. Участниците в конкурса ще имат възможност да посетят ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград, да се запознаят с преподавателите и ръководството на Философския факултет. „Искам да поканя кандидат-студентите да се включат, да подадат есета, да проявят своето мислене, своето въображение, своята инициативност и разбира се, ще бъдат оценени от нас в рамките на Факултета по философия, след което могат да запишат желаната от тях специалност“ – допълни проф. Валентина Миленкова.
Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с проф. д.н. Валентина Миленкова.
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..