Потребители алармират за осезателно увеличение на цените на основни хранителни продукти, сред които, най-фрапиращо е поскъпването на олиото. В повечето магазини в Благоевград то се продава около 3.50 – 3.70 лева за литър. За седмица, цената на мазнината в Разлог също се е повишила с около лев и сега олиото там се продава за около 3.20 лв. за литър. Прогресивно растат цените на сиренето, фасула, каймата, замразеното пиле и кашкавала, казват още купувачите.
Потърсихме мнението на експертите.
Според Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища, единственият продукт, който е претъпял осезателно увеличение по време на COVID – кризата, е оризът, чиято цена от около 2 лв. се е увеличила до 2.20 на едро и това е следствие от логистични проблеми в целия свят. Цената на захарта се запазва, при фасула има леко повишение от порядъка на стотинки. Сега цената му на едро е 3.49 лв., като това равнище е с лев по-ниско, в сравнение с 2014 г.
„За брашното много се изписа, преминахме цената от 0.90 лв. до лев на едро, тази цена се запазва и към момента. Сега, цената на брашното на едро 0.96 лв. за килограм, което е с 4 % повече от 2020 г. Олиото е единственият продукт, който по климатични причини, тоест лоша реколта, промени своята цена драстично, с 23 % на годишна база. Сега цената на едро е 2.68 лв. за литър. По отношение на яйцата, вече 9 години няма промяна в цената. Със 0.60 лв. нагоре е изменението в цената на кашкавала, спрямо миналата година. Осезателно се измести, с около 1 лев, цената на сиренето, като в момента то се търгува за 6.99 лв. на едро, спрямо 6.54 лв. по същото време миналата година. По отношение на свинското месо се запазват нивата от 9.00 – 9.50 лв., от година насам“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.
Според него, промяната в цените на основните хранителни продукти не само, че не е прогресивна, а е твърде слаба и доста изоставаща от промяната в доходите.
Цената на олиото най-вероятно ще продължи да държи високи нива, тъй като цената на слънчогледовото масло остава висока – около 1700 долара за тон, като предишния рекорд е от 2014 г. – 1410 долара за тон.
„По отношение на търговията на дребно, където се наблюдава увеличение на ценовите ножици, това вече е следствие и на епидемията, и на логистични проблеми, както и на по-слабата и неграмотна работа на определен род търговци, които компенсират липсата на достатъчно търсене през цената. И това е обяснението на парадокса, че в градове, като Благоевград, където доходите са най-малки, е най-скъпо“ – допълни Владимир Иванов.
По отношение на олиото, той коментира още, че до идването на новата слънчогледова реколта се очаква този тренд да се задържи. Всичко зависи и от запасите, с които разполагат търговците. Затова, експертът не се ангажира да прогнозира с точност, какво ще бъде изменението в цената на олиото в близките месеци.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..