Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новости при подаване на декларациите за облагане доходите на физическите лица

Снимка: Георги Корнейков, БНР

От 16-ти март на страницата на НАП са достъпни предварително попълнените декларации за облагане доходите на физическите лица. Всеки, който има персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП) вече има достъп до въведените от НАП данни за доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, доходи от наем за имоти, отдадени под наем на юридически лица и субсидии, изплатени на земеделски производители.

“За пръв път в годишната данъчна декларация са включени данни за получени суми от наложени платежи и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца. Продажбата на автомобил, след като е бил притежаван по-малко от 12 месеца, подлежи на облагане с данък, в размер на 10 на сто и се дължи върху разликата между продажната цена и цената на придобиване, т.е. върху печалбата, която е реализирана.”  Това каза за Радио Благоевград Валентина Христова, началник на отдел „Услуги за клиенти“, офис на НАП Благоевград, която уточни, че облагането на този доход не е ново, но от 2021 година, данните се попълват от НАП.

“Приходната агенция вече разполага и с данните за търговията през интернет, които също са въведени  в данъчните декларации, а дейността ще се облага, освен ако не засяга продажбата на лични вещи” – допълни Валентина Христова и конкретизира: “Хората, които продават своя телефон, телевизор, или някаква мебел, нямат задължение нито за подаване на декларация, нито за плащане на данък. Но тези, които продават хиляди вещи годишно, независимо от това, че не са регистрирани търговци, вече имат задължение да декларират с годишната данъчна декларация тези доходи и да плащат данък.”

Уеб сайтът на НАП предлага различни електронни услуги, които спестяват време

Клиентите, които се възползват от предварително попълнените декларации трябва внимателно да проверят посочените в декларацията данни и при необходимост да ги променят или да допишат доходи, които не са включени в нея. С цел коректното отразяване на получените доходи в декларацията, физическите лица, които притежават ПИК или КЕП могат да проверят дали за тях има подадени данни от предприятия и самоосигуряващи се лица за изплатени доходи по трудови и извънтрудови правоотношения. “В случай, че лицата констатират злоупотреба с техните данни и подадена в НАП невярна информация, е необходимо те да се насочат към платците на тези доходи за своевременно уточняване и корекция на данните, за да се спестят последващи административни мерки” – препоръча Христова.

 Декларацията се подписва и подава към НАП, едва след като гражданите са се уверили в коректността на данните. Защото „отговорността е на деклариращия доходите”.

От интернет страницата на НАП може да се изтегли и декларация за облагане на доходите с баркод. Това е програмен продукт, чрез който  лесно и бързо може да се попълни декларацията и да се изчисли дължимата сума без аритметични грешки.

Припомняме, че данъчната кампания за деклариране на доходите, получени през 2020 година, приключва на 5 май заради Великденските празници. Подалите годишните си декларации по електронен път до 31 март ползват отстъпка до 500 лева от данъка за довнасяне, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията, както и ако са внесли целия размер на данъка за довнасяне в срок до 31 март.

Чуйте в звуковия файл разговора на Райна Ванчева с Валентина Христова.                                             

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21