Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новости при подаване на декларациите за облагане доходите на физическите лица

Снимка: Георги Корнейков, БНР

От 16-ти март на страницата на НАП са достъпни предварително попълнените декларации за облагане доходите на физическите лица. Всеки, който има персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП) вече има достъп до въведените от НАП данни за доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, доходи от наем за имоти, отдадени под наем на юридически лица и субсидии, изплатени на земеделски производители.

“За пръв път в годишната данъчна декларация са включени данни за получени суми от наложени платежи и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца. Продажбата на автомобил, след като е бил притежаван по-малко от 12 месеца, подлежи на облагане с данък, в размер на 10 на сто и се дължи върху разликата между продажната цена и цената на придобиване, т.е. върху печалбата, която е реализирана.”  Това каза за Радио Благоевград Валентина Христова, началник на отдел „Услуги за клиенти“, офис на НАП Благоевград, която уточни, че облагането на този доход не е ново, но от 2021 година, данните се попълват от НАП.

“Приходната агенция вече разполага и с данните за търговията през интернет, които също са въведени  в данъчните декларации, а дейността ще се облага, освен ако не засяга продажбата на лични вещи” – допълни Валентина Христова и конкретизира: “Хората, които продават своя телефон, телевизор, или някаква мебел, нямат задължение нито за подаване на декларация, нито за плащане на данък. Но тези, които продават хиляди вещи годишно, независимо от това, че не са регистрирани търговци, вече имат задължение да декларират с годишната данъчна декларация тези доходи и да плащат данък.”

Уеб сайтът на НАП предлага различни електронни услуги, които спестяват време

Клиентите, които се възползват от предварително попълнените декларации трябва внимателно да проверят посочените в декларацията данни и при необходимост да ги променят или да допишат доходи, които не са включени в нея. С цел коректното отразяване на получените доходи в декларацията, физическите лица, които притежават ПИК или КЕП могат да проверят дали за тях има подадени данни от предприятия и самоосигуряващи се лица за изплатени доходи по трудови и извънтрудови правоотношения. “В случай, че лицата констатират злоупотреба с техните данни и подадена в НАП невярна информация, е необходимо те да се насочат към платците на тези доходи за своевременно уточняване и корекция на данните, за да се спестят последващи административни мерки” – препоръча Христова.

 Декларацията се подписва и подава към НАП, едва след като гражданите са се уверили в коректността на данните. Защото „отговорността е на деклариращия доходите”.

От интернет страницата на НАП може да се изтегли и декларация за облагане на доходите с баркод. Това е програмен продукт, чрез който  лесно и бързо може да се попълни декларацията и да се изчисли дължимата сума без аритметични грешки.

Припомняме, че данъчната кампания за деклариране на доходите, получени през 2020 година, приключва на 5 май заради Великденските празници. Подалите годишните си декларации по електронен път до 31 март ползват отстъпка до 500 лева от данъка за довнасяне, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията, както и ако са внесли целия размер на данъка за довнасяне в срок до 31 март.

Чуйте в звуковия файл разговора на Райна Ванчева с Валентина Христова.                                             

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30