Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Педагогика“ и „Право“ – предпочитани от кандидат-докторантите в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград

Професионалните направления в областта на висшето образование „Педагогика“ и „Право“ са предпочитани от кандидат-докторантите за учебната 2020-2021 г. Тенденцията е трайна и се наблюдава от няколко години. ЮЗУ „Неофит Рилски“ Благоевград преобяви конкурсите за прием на докторанти в редовна и задочна форма на обучение. Повод за разговор с проф. д-р Иванка Станкова, заместник-ректор по научноизследователската дейност и докторантското развитие.

Водещ: Проф. Станкова, колко места обявявате?

Проф. Станкова: Обявените места са 49 за редовна форма на обучение и 18 за задочна форма на обучение.

Водещ: Прави впечатление, проф. Станкова, че редовните места са много повече от задочните. На какво се дължи това?

Проф. Станкова: Идеята е тези, които завършват, в голямата си част да останат на работа в университета. Това е една тенденция, която е в цяла България. Не знам дали сте запознати, но от 01.01.2021 г. значително се повишиха заплатите на асистентите, на главните асистенти. Това е една държавна политика да се подмладява научния, академичния състав в университетите. Редовните докторанти във втората и третата година на обучение задължително в учебния план имат 30 часа упражнения в областта на докторската дисертация. С други думи, това е една стъпка евентуално след докторската дисертация да останат на работа, да се влеят в академичния състав на висшето училище.


Водещ: Кои са предпочитаните направления?

Проф. Станкова: На първо място ще посоча педагогиката и ще ви кажа защо.  Ако ви прави впечатление в педагогиката броят на редовните почти е равен на броя на задочните места. Това е така, защото учителите в средните училища, ако завършат  и се дипломират като доктори, за тях това е най-високият клас квалификация. Това е една непрекъсната държавна политика за повишаване заплатите на учителите, влагане на значителни средства в изграждане на специализирани кабинети в средните училища, т.е. държавата оказва грижа за училищата и това е една възможност за учителите да повишат квалификацията си. Поради тази причина в педагогиката има подчертан интерес както към редовните места, така и към задочното обучение. Това са обикновено учители, които работят съответно в училище.

Другата област, в която има подчертан интерес, това е правото. Традиционно в правото също има значителен интерес и в общи линии там местата за редовно обучение и за задочно обучение са почти еднакви.  Има следната причина: хора, които работят на определена позиция, дълго време са работили в съответната област на правото и желаят да запишат задочна форма на обучение.

Като цяло не може да се каже, че липсва интерес към някакво направление. Като цяло има интерес към всички области на висшето образование и това е една постоянна тенденция през последните години.

Водещ: Какви документи са необходими и какви са сроковете?

Проф. СтанковаНа сайта на университета може да се видят документите. Има една молба, формуляр сме направили, типова молба, която трябва да се изтегли. Кандидатът попълва името, личните данни и там са изброени документите, които трябва да се подадат. До 17 май се подават документите. След това има около един месец да получат конспектите, да се подготвят за конкурсния изпит и една предполагаема дата, когато ще започнат конкурсните изпити, е 21 юни по специалността. Една седмица по-късно към 30 юни ще бъде изпитът по чужд език – английски, немски, френски, руски.

Докторската дисертация е една възможност за повишаване на квалификацията в съответната област и освен това е един старт за по-нататъшна реализация на тези, които ще станат доктори на науките.

Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с проф. д-р Иванка Станкова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20