Професионалните направления в областта на висшето образование „Педагогика“ и „Право“ са предпочитани от кандидат-докторантите за учебната 2020-2021 г. Тенденцията е трайна и се наблюдава от няколко години. ЮЗУ „Неофит Рилски“ Благоевград преобяви конкурсите за прием на докторанти в редовна и задочна форма на обучение. Повод за разговор с проф. д-р Иванка Станкова, заместник-ректор по научноизследователската дейност и докторантското развитие.
Водещ: Проф. Станкова, колко места обявявате?
Проф. Станкова: Обявените места са 49 за редовна форма на обучение и 18 за задочна форма на обучение.
Водещ: Прави впечатление, проф. Станкова, че редовните места са много повече от задочните. На какво се дължи това?
Проф. Станкова: Идеята е тези, които завършват, в голямата си част да останат на работа в университета. Това е една тенденция, която е в цяла България. Не знам дали сте запознати, но от 01.01.2021 г. значително се повишиха заплатите на асистентите, на главните асистенти. Това е една държавна политика да се подмладява научния, академичния състав в университетите. Редовните докторанти във втората и третата година на обучение задължително в учебния план имат 30 часа упражнения в областта на докторската дисертация. С други думи, това е една стъпка евентуално след докторската дисертация да останат на работа, да се влеят в академичния състав на висшето училище.
Водещ: Кои са предпочитаните направления?
Проф. Станкова: На първо място ще посоча педагогиката и ще ви кажа защо. Ако ви прави впечатление в педагогиката броят на редовните почти е равен на броя на задочните места. Това е така, защото учителите в средните училища, ако завършат и се дипломират като доктори, за тях това е най-високият клас квалификация. Това е една непрекъсната държавна политика за повишаване заплатите на учителите, влагане на значителни средства в изграждане на специализирани кабинети в средните училища, т.е. държавата оказва грижа за училищата и това е една възможност за учителите да повишат квалификацията си. Поради тази причина в педагогиката има подчертан интерес както към редовните места, така и към задочното обучение. Това са обикновено учители, които работят съответно в училище.
Другата област, в която има подчертан интерес, това е правото. Традиционно в правото също има значителен интерес и в общи линии там местата за редовно обучение и за задочно обучение са почти еднакви. Има следната причина: хора, които работят на определена позиция, дълго време са работили в съответната област на правото и желаят да запишат задочна форма на обучение.
Като цяло не може да се каже, че липсва интерес към някакво направление. Като цяло има интерес към всички области на висшето образование и това е една постоянна тенденция през последните години.
Водещ: Какви документи са необходими и какви са сроковете?
Проф. Станкова: На сайта на университета може да се видят документите. Има една молба, формуляр сме направили, типова молба, която трябва да се изтегли. Кандидатът попълва името, личните данни и там са изброени документите, които трябва да се подадат. До 17 май се подават документите. След това има около един месец да получат конспектите, да се подготвят за конкурсния изпит и една предполагаема дата, когато ще започнат конкурсните изпити, е 21 юни по специалността. Една седмица по-късно към 30 юни ще бъде изпитът по чужд език – английски, немски, френски, руски.
Докторската дисертация е една възможност за повишаване на квалификацията в съответната област и освен това е един старт за по-нататъшна реализация на тези, които ще станат доктори на науките.
Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с проф. д-р Иванка Станкова.
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..