Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Гечев: Незаконният трафик с кости от лъвове е индустрия за милиони

Оказва се, че трафикът на екзотични животни и части от тях, се превръща във все по-процъфтяваща индустрия, в бизнес за милиони. Сред животните, които най-често са обект на подобни посегателства, са лъвовете от Южна Африка, отглеждани във ферми като селскостопански животни, които вече се използват не само за ловен туризъм. Все по-популярна става практиката, части от животните да се продават и се да използват в традиционната китайска медицина. Този незаконен и нехуманен бизнес за милиони е в основата на разследването и на документалния филм “Лъвове, кости и куршуми”, който ще излезе през лятото. В презентирането му има и българска следа. Това е Явор Гечев, част от продуцентския екип, според когото, журналистическото разследване е направено от международен екип в продължение на 3 години.


„Това е един изключителен  документален филм, който в рамките на 70 минути разказва, каква е схемата за изнасяне на кости от лъвове от Южна Африка към Югоизточна Азия, където те се използват в традиционната китайска медицина, но се продават не като лъвски кости, а като продукти от тигри, защото е трудно да се различат едните от другите. И по този начин, цената на един скелет, който в Южна Африка е остатъчен продукт от ловния туризъм, на пазара цената му в Азия, като обработен продукт под формата на така наречените „тигрови кексчета“ или „барчета от тигрово месо“, може да стигне до 60 хиляди долара. И тук говорим не за износ на единични бройки, а за цяла индустрия за милиони“ – разказа за Радио Благоевград Явор Гечев.

Явор Гечев

Според него, важно е да се отбележи, че незаконният трафик с продукти от екзотични животни става все по-голям и е вече четвърти по обем в световен мащаб, след трафика на оръжия, наркотици и на хора.

„За разлика от другите три, този е най-малко разследваният, с най-ниски присъди, с най-ниски санкции, а последиците от този трафик са много сериозни за Планетата“ – допълни Явор Гечев.

Той уточни, че разследването на този сериозен проблем е направено от международен екип от журналисти, с много големи инвестиции. Проучването е наистина мащабно и обхваща времето от отглеждането на лъвовете във ферми в Южна Африка като селскостопански животни за ловен туризъм, до изкупуването и изнасянето на остатъчните продукти от тях. За първи път се проучва, какво се случва с тях на пазара в Азия, защо има такъв интерес към лъвски кости и продуктите от лъвове, за какво се използват те.

„Всичко това създава и още един голям проблем със зоонозите, с разпространяването на различни заболявания, какъвто беше случаят с коронавируса например, и каквито може би ще има и в бъдеще, ако не се прекрати този вид търговия“ – категоричен е експертът.

Явор Гечев подчерта, че не по-малко важно е, за какви печалби става въпрос. По първоначални данни, печалбите от този незаконен трафик, са от порядъка на около 100 милиона долара.

Ричард Пиърс

Авторът на филма “Лъвове, кости и куршуми” е англичанинът Ричард Пиърс, останалата част от екипа са новозеландци. Общо трима души са направили цялото разследване. Световната премиера на филма е планирана за края на месец юни, а до края на годината, той трябва да бъде разпространен по различните канали за дистрибуция. Част от продуцентския екип е българинът Явор Гечев, който помага да популяризирането и презентацията на документалния филм.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Явор Гечев:

Явор Гечев коментира и проблема с незаконното използване на препарирани диви животни в частни колекции, като един от последните случаи е на открития препариран млад лъв в Разград. Експертът сподели своето мнение и по отношение на нехуманните условия, при които се отглеждат лъвове и другите екзотични животни в България.

Подробностите можете да чуете в продължението на разговора на Биляна Славчева с Явор Гечев:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01