Тя обърна внимание на имейлите, които се получават от банкови институции – в тези случаи капанът е по-лесен. Най-често срещания сценарии: отваряме имейл, виждаме писмо, което ни приканва да отворим линк или прикачен файл. Уловката е, че сайтът е създаден, за да открадне нашата информация и да ни подлъже да въведем доброволно личните си данни. Обикновено ни информира, че има проблем със сметката и от банката ни предлагат да потвърдим потребителското си име и парола. Този тип измами могат да достигнат до нас не само по електронната поща. Те могат да бъдат свързани и с източени банкови карти след покупки в интернет, друга актуална схема е свързана с платформи за безплатни обяви, при която жертвите са търговци, които публикуват личните си данни, за да им преведат определена сума за продажбата. Измамниците атакуват гражданите и от фалшиви имейли от „Български пощи“, куриерски компании, Министерство на туризма, НАП, адвокати, частни съдебни изпълнители. Основните инструменти на фишинга са доверието и спешността. Когато престъпникът ви убеждава да се доверите и действате бързо в състояние на паника – трябва да се усъмните. Други знаци за това как изглежда един фишинг имейл: има прикачени файлове и линкове, които са с правописни грешки, изображения, които не са качествени, налице е и излишна спешност за незабавно предоставяне на лична информация. В такива случаи е задължително лицето да уведоми реалната компания или институция, че от нейно име се изпращат фалшиви съобщения.
Друга възможност е да се провери адреса на имейла, като се задържи курсорът на мишката върху линка, без да се отваря. Така всеки може да провери дали това е автентичен или измамен адрес. Имейлът не е единствения канал, по който се получават фишинг съобщения. Те могат да дойдат и чрез обаждане по телефона. Измамниците могат да се представят като важни лица, които много спешно искат от вас лични данни.
Възможни са и SMS фишинг чрез съобщения, социалните мрежи, месинджър във фейсбук. Там е още по-трудно, защото измамникът е възможно да е хакнал профила на наш приятел и да получим съобщение от негово име, в което той ни моли настойчиво за финансова помощ, да предоставим номер на кредитна карта. Ако човек стане жертва на фишинг не трябва да се притеснява да сподели със свои приятели това, за да ги предпази.
„Фишингът за съжаление днес е част от новото нормално. Фишинг измамите се увеличават в пъти, особено в условията на пандемия и социална изолация, тъй като ние използваме повече виртуалното общуване. Основният съвет е: никога не предоставяйте личните си данни! Официалните институции никога няма да искат от вас да предоставите номера на банковата си сметка, потребителското име и паролите. Не действайте в паника, винаги обмисляйте ситуацията! Правете редовно проверка на разходите си в банковата сметка! Ако забележите дори и минимални разходи, които не знаете за какво са използвани, това би могло да означава, че без да искате сте направили определен абонамент и всеки месец сметката ви да бъде източвана с 20 лв. или 20 евро. При най-малко съмнение – информирайте банката, с която имате взаимоотношения, променяйте по-често паролите!“ – препоръча гл. ас. д-р Силвия Петрова, преподавател в ЮЗУ „Н. Рилски“ - Благоевград.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с гл. ас. д-р Силвия Петрова.Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..