Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р С. Петрова: Фишинг измамите се увеличават във време на пандемия и социална изолация

Фишингът  е измама, с която ни убеждават да предприемам действия, които дават на измамниците достъп до наша лична информация. Тя може да е банкова сметка, дебитни и кредитни карти, акаунти, пароли, профили в социалните мрежи и т.н. Като се преструват на човек или организация, на която имаме доверие, измамниците могат да заразят компютъра ни със злонамерен софтуер, да източат банковата ни карта. Това е схема, която ни примамва да се доверим, или да споделим ценна лична информация. Отличителните белези на тези схеми са, че  могат да ни приканят да отворим прикачен файл, да последваме линк, да попълним формуляр и така да дадем лична информация за себе  си“ – каза в месечното издание на рубриката „Капанът фалшиви новини“ гл. ас. д-р Силвия Петрова, преподавател в ЮЗУ „Н. Рилски“ – Благоевград.


Тя обърна внимание на имейлите, които се получават от банкови институции – в тези случаи капанът е по-лесен. Най-често срещания сценарии: отваряме имейл, виждаме писмо, което ни приканва да отворим линк или прикачен файл. Уловката  е, че сайтът е създаден, за да открадне нашата информация и да ни подлъже да въведем доброволно  личните си данни. Обикновено ни информира, че има проблем със сметката  и от банката ни предлагат да потвърдим потребителското си име и парола. Този тип измами могат да достигнат до нас не само по електронната поща. Те могат да бъдат свързани и с източени банкови карти след покупки в интернет, друга актуална схема е свързана с платформи за безплатни обяви, при която жертвите са търговци, които публикуват личните си данни, за да им преведат определена сума за продажбата. Измамниците атакуват гражданите и от фалшиви имейли от „Български пощи“, куриерски компании, Министерство на туризма, НАП, адвокати, частни съдебни изпълнители. Основните инструменти на фишинга са доверието и спешността. Когато престъпникът ви убеждава да се доверите и действате бързо в състояние на паника – трябва да се усъмните. Други знаци за това как изглежда един фишинг имейл: има прикачени файлове и линкове, които са с правописни грешки, изображения, които не са качествени, налице е и излишна спешност за незабавно предоставяне на лична информация. В такива случаи е задължително лицето да уведоми реалната компания или институция, че от нейно име се изпращат фалшиви съобщения.

Друга възможност е да се провери адреса на имейла, като се задържи курсорът на мишката върху линка, без да се отваря.  Така всеки може да провери дали това е автентичен или измамен адрес. Имейлът не е единствения канал, по който се получават фишинг съобщения.  Те могат да дойдат и чрез обаждане по телефона. Измамниците могат да се представят като важни лица, които много спешно искат от вас лични данни.

Възможни са и SMS фишинг чрез съобщения, социалните мрежи, месинджър във фейсбук. Там е още по-трудно, защото измамникът е възможно да е хакнал профила на наш приятел и да получим съобщение от негово име, в което той ни моли настойчиво за финансова помощ, да предоставим номер на кредитна карта. Ако човек стане жертва на фишинг не трябва да се притеснява да сподели със свои приятели това, за да ги предпази.


„Фишингът за съжаление днес е част от новото нормално. Фишинг измамите се увеличават в пъти, особено в условията на пандемия и социална изолация, тъй като ние използваме повече виртуалното общуване. Основният съвет е: никога не предоставяйте личните си данни! Официалните институции никога няма да искат от вас да предоставите номера на банковата си сметка, потребителското име и паролите. Не действайте в паника, винаги обмисляйте ситуацията! Правете редовно проверка на разходите си в банковата сметка! Ако забележите дори и минимални разходи, които не знаете за какво са използвани, това би могло да означава, че без да искате сте направили определен абонамент и всеки месец сметката ви да бъде източвана с 20 лв. или 20 евро. При най-малко съмнение – информирайте банката, с която имате взаимоотношения, променяйте по-често паролите!“ – препоръча гл. ас. д-р Силвия Петрова, преподавател в ЮЗУ „Н. Рилски“ - Благоевград.

Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с гл. ас. д-р Силвия Петрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Труден, но много успешен сезон с пълни зали за Кукления театър в Благоевград

Започна дългоочакваният ремонт на Куклен театър - Благоевград. В следващите два месеца изцяло ще бъде преобразен салонът на театъра, така че актьорите и малките зрители да посрещнат новия театрален сезон в по-приветлива и уютна обстановка.  Местата ще бъдат увеличени от 90 на 130. „Изминалият сезон за театъра беше труден, но много..

публикувано на 08.07.24 в 15:38

"Еко кът - обитателите на кестеновите гори" изграждат в петричкото село Коларово

"Еко кът - обитателите на кестеновите гори", предназначен предимно за игра на децата, ще бъде една от новите придобивки за жителите и гостите на петричкото селото Коларово. Съоръжението ще бъде изградено по проект, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Съоръжението ще допринесе и за по-добра визия на входа и изхода на..

публикувано на 08.07.24 в 14:16

Щетите за България от липсата на депозитна система са огромни – и за хората, и за природата

Веки ден в нашата страна се изхвърлят два милиона пластмасови бутилки. „ И това не са просто купените и употребените, а това са изхвърлените не където трябва пластмасови бутилки “, уточни  в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екип „Нулеви отпадъци“ на сдружението „За Земята“. Неправителствената организация от години анализира..

публикувано на 08.07.24 в 10:18

Елия Тодорова e нимфа в новата си песен

Елия Тодорова e като нимфа в новата си песен „Направен за мен“.  „Направен за мен“  излиза в разгара на лятото. Елия пише песента в съавторство по текста и музиката с Павел Николов-Pavell. „Изцяло се доверих на Павел за това как трябва да звучи „Направен за мен“ ‒ разказва Елия. ‒ Имахме около десет работни варианта на песни, но..

публикувано на 07.07.24 в 15:36

С любов към професията - учителката Цветанка Кадиева

Насочиме вниманивто си към Петричкото село Кърналово и ОУ “Братя Миладинови”. Училището е създадено през 1893 г. и е утвърдено средище на духовната изява и огнище на националните традиции, които продължава да пази и до сега. Разбира се днешния облик на учебното заведение е съвременен. В училилището са оборудвани специализирани кабинети, класни стаи..

обновено на 07.07.24 в 13:53

Проф. д-р Людмил Вагалински: Находката от Хераклея Синтика е уникална

Екипът от археолози на проф. д-р Людмил Вагалински, които работят на подновените разкопки в античния град Хераклея Синтика край Рупите, Петричко, откриха цяла мраморна скулптура в човешки ръст. Статуята е открита още на третия ден от подновяването на разкопкитие на 3 юли 2024 година. Археолозите попаднали на нея в големия канал на античния град...

публикувано на 06.07.24 в 09:00

Инж. Валентин Чамбов: Стабилизирахме финансово ЮЗДП

„Преди една година поех отговорната задача да ръководя най-голямото горско предприятие в страната с най-много териториални поделения. Бях наясно със ситуацията, но бях изненадан от няколко предизвикателства, които се наложи бързо да преодолея. На първо място това бе тежкото финансово състояние на предприятието. На второ - организационната структура...

публикувано на 05.07.24 в 14:08