„Ситуацията в МБАЛ-Благоевград е същата, както преди седмица. Забелязва се плато в заболеваемостта от COVID-19, в момента са хоспитализирани 140 пациенти. В реанимация пациентите са 11, без свободни легла, което е притеснително. Очакванията са да се промени картината и болните да намалеят. Свободно е единствено отделението по гастроентерология, което е като резерв и при необходимост може да приема ковид болни“ – това сподели в здравния час на Радио Благоевград директорът на болничното заведение д-р Огнян Митев. Той сподели, че в благоевградската болница са постъпили двама млади лекари-специализанти.
По предложение на д-р Димитър Димитров – зав. отделението по хирургия, е направена нова схема за лечение на COVID-19, която е взаимствана от световните лидери в тази област. „Днес събирам колегите, за да я обсъдим и съм сигурен, че ще се одобри. Тази нова схема е сбор от най-доброто в борбата и лечението на COVID-19. Лечението на болните в МБАЛ-Благоевград ще продължи по съвременните методи. Това е обобщена терапия, с леки промени, във връзка с новите тенденции и новите изследвания, които се правят в целия свят. Но това не е нова терапия, по-скоро подобрена, на база опита на развитите държави в света. Свързана е с промяна на дозите, започване лечение от определен етап и пр. И отново апелирам: гражданите да се имунизират, очакват се големи количества ваксини през този месец в РЗИ-Благоевград, за да намалее натискът върху болниците“ – каза д-р Огнян Митев, директор на най-голямата болница в Югозапада.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Огнян Митев.
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..