„Самото ухапване от кърлеж обикновено остава незабелязано от хората, те не са огледали достатъчно добре своето тяло, а понякога се пренебрегват тези малки членестоноги, които са преносители на доста заболявания. По време на ухапването те отделят субстанция и успяват да потиснат усещането за убождане и допир и по този начин остават незабележими от хората.
Не всички кърлежи носят различни инфекциозни причинители и по този начин не всяко ухапване е причина за развитие на заболяване. Но е важно да се знае, че след ухапване от кърлеж, или предположение за такова, трябва да се следи развитието на симптоми. Те са доста разнообразни и са различни при отделните болести, появяват се в различен период от развитие на болестта. Най-често трябва да се следи за поява на дискретни обриви, които не са сърбящи, затова е много важно оглеждане на тялото и предимно зоните зад ушите, гърдите, окосмената част на главата. Възможна е появата на температура, която не се свързва с друго заболяване, главоболие, мускулно-ставни болки, увеличени лимфни възли, както и отклонения при лабораторни изследвания. Всичко това да се сподели на лекуващия лекар“.
Кърлежите пренасят редица болестотворни микроорганизми и могат да причинят сериозни заболявания, каквито са лаймската борелиоза, марсилската треска, по-рядко кърлежов енцефалит, ку-треска, туларемия, кримска конго хеморагична треска „При снемане на анамнеза разпитваме както за симптомите, така и за рискови места – посещение на планини, гори, паркове, затревени площи. Това трябва да се съобщи на лекуващия лекар“.
От изключителна важност е правилното отстраняване на впития в човешкото тяло кърлеж.„Понякога е налице самоувереност в хората, че могат сами да извадят кърлежа, но този процес не е никак безобиден и лесен, още повече трябва да се знаят две важни препоръки: най-добре е да бъде отстранен от медицински специалист и ако не е налице тази възможност –да не се изважда с голи ръце, а със специални пинсети, с които внимателно и търпеливо да се извади кърлежа“.
При ухапване от кърлеж наложителен ли е прием на антибиотик?
„В ерата на масова употреба на антибиотици, не трябва да прибягваме към тях с лекота. Когато сме сигурни в диагнозата, тогава специалист може да прецени трябва ли да се приема антибиотик. Още повече не само бактерии, но и вируси се предават, а на вирус да се назначава антибиотик никак не е уместно. На този етап вече не се препоръчва рутинната профилактична употреба на антибиотик“.
Препоръки
„Кърлежите предпочитат райони и местности с висока влажност и сега е периода, в който хората трябва да бъдат наблюдателни. Те са около нас и няма как да ги елиминираме, затова когато се посещават планински и тревисти местности, храсти, трябва да се носи необходимото предпазно облекло – да се пазят крайниците, панталоните да бъдат добре прилепнати към долните крайници, с чорапи, по възможност светли дрехи с дълги ръкави . Да се използват репеленти и най-важното – оглед на тялото след посещение на рискови места. Рутинно да се оглеждат и домашните любимци“.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Магдалена Баймакова.300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..