
„Това е една по-нестандартна изложба, защото е експонирана в сградата на Общината. Заради пандемията, избрахме по-различна локация за тази изложбата и това е сградата на Община Благоевград, тъй като това е място, в което има доста сериозен поток от посетители по различни причини, така ще я видят повече хора“ – съобщи за Радио Благоевград д-р Кирил Алексиев, директор на Регионалния исторически музей в Благоевград, който уточни, че идеята е на заместник-кмета Пролет Трифонова.
В изложбата са експонирани 10 постерни табла, които разказват за бележити събития и личности, участвали в Априлското въстание, включително и от Горна Джумая.
„В тази изложба, освен информация, отнaсяща се до самото въстание всъщност, има един по-сериозен акцент - приносът на Горна Джумая съм този революционен кипеж от 1876 г., най-вече личността на Георги Измирлиев – Македончено и на другите водачи на въстанието. Малко известен факт е, че тук в Горна Джумая, също е имало подготовка за въстанически действия. Днес, много малко хора знаят, че Костадин Босилков, Арсени Костенцев и Мите Марков, са сред основните организатори на една такава въстаническа акция в нашия град и всъщност, затова има и репресии срещу тях“ – коментира още д-р Кирил Алексиев.
Подробностите можете да чуете в звуковия файл с д-р Кирил Алексиев.
Да си майстор на кукерски костюми не винаги се предава от поколение на поколение, но е път, по който се върви с обич и желание за съхраняване на традициите. Иван Иванов е магьосникът, под чиито ръце се раждат най-красивите кукерски костюми. Той е от сурвакарската група на квартал „Струмско“ в Благоевград. Къщата му вече се е превърнала в..
Женската организация „Тя, промяната“ към ПП „Продължаваме промяната“ вече има своя областна структура в Пиринско. Клубът беше учреден в Благоевград, като на събитието присъстваха десетки жени от региона. В инициативата се включиха дами от различни градове, професии и възрасти, обединени от желанието да споделят опит, да търсят подкрепа и да работят за..
Първото фототипно издание на „Македонски алманахъ“ ще бъде представено на 27 ноември от 18:00 часа в зала „22 септември“ в Благоевград. Поводът е 85-годишнината от издаването на оригинала през 1940 година в Индианаполис, САЩ. „Македонски алманахъ“ е уникална илюстрована енциклопедия, отразяваща живота, стремежите и духовността на македонските българи..
Над 10, от общо 17 мечки в Парка край Белица в момента, вече спят зимен сън. Това е едно много важно състояние за здравето на животните, което е известно като хибернация. Тя трябва да протича в спокойна среда, което е основната причина за затварянето на мечото селище за посетителите от 16 ноември. „Хибернацията е много интересно явление,..
По повод 21 ноември - Денят на християнското семейство и младежта ОДК- Петрич организират благотворителен кулинарен базар. Средствата, събрани от инициативата, ще подкрепят две семейства в нужда, а в базара може да се включи всеки, който има желание, съобщи в ефира на Радио Благоевград директорът на ОДК- Петич Таня Димитрова. „Този свят..
Полковник Кирил Спаневиков, бригадир на Трето бригадно командване, беше гост в ефира на Радио Благоевград по повод 19 ноември – празника на Българските сухопътни войски. В разговора той подчерта значението на датата като ден, който припомня дългия път и приноса на сухопътните войски в изграждането на съвременната българска армия. Полк. Спаневиков..
Съдия Пенка Братанова започва втория си мандат като председател и административен ръководител на Окръжен съд – Кюстендил, след като получи пълното доверие на Висшия съдебен съвет. В интервю за Радио Благоевград тя говори за приоритетите, предизвикателствата пред съдебната система и посоката, в която институцията ще работи през следващите години...