Понеделник, 8 часа сутринта. Влизам в Националната хуманитарна гимназия „Св.св.Кирил и Методий“ Благоевград. Налага се да изчакам до първото междучасие. Тихо е, коридорите – току що измити – са пусти. Само стрелките, указващи посоката на движение подсказват, че в школото има живот. Всичко се променя след звънеца. Пристигат и моите събеседници – Симона Чакалска, Йоана Джельова и Венет Драчева от 12 А клас.
За абитуриентите това са последните учебни дни, както и последните уроци в реална среда преди края на учебната година. Според графика на образователното министерство, вторият срок за тях свършва на 14 май, а на 19-и имат матура по български език и литература. Момичетата са по-скоро обезпокоени, отколкото развълнувани. Няма я обичайната еуфория, с която завършващите средно образование отбелязват прехода си към съзряването. Казват, че са тъжни, защото ще се разделят с приятели и преподаватели.
Признават, че са объркани – заради неизвестността и неяснотата по отношение на матурите, на бала и на бъдещето. Но в същото време са и уверени, че ще се справят с предизвикателствата. „Защото това зависи от всеки един от нас и от усилията, които полагаме“. Звънецът слага край на разговора ни, а на трите дванадесетокласнички им предстои тест. Обясняват с усмивка, че тестът не ги притеснява и пожелават на връстниците си да са живи и здрави – „защото това в днешно време е най-важното“ – и още търпение, спокойствие, успех на изпитите и успешна реализация.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Райна Ванчева.
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...