Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Успяха ли художествените галерии да се справят с предизвикателствата на пандемията

8
Галерия " Little Bird Place", София


Заради пандемията от коронавирус светът изпадна в състояние на тежка културна недостатъчност: със затворени оперни и драматични театри, почти без концерти и музика на живо, замряла киноиндустрия, заключени киносалони, музеи...и галерии.

Въпреки предизвикателствата, породени от безпрецедентната криза, много институции и професионалисти продължиха да служат на общностите, като измислят нови начини за осигуряване на достъп до култура. След като бяха затворени от наложените мерки, те не само започнаха да използват по-активно съществуващите си онлайн ресурси и страници в социалните мрежи, но и доставиха ново съдържание – виртуални изложби, кураторски дискусии и  3D обиколки на галериите им чрез стрийминг платформи. Появила се само няколко месеца преди пандемията столичната галерия„Little Bird Place“ доказва, че има начини.

„Ние от самото начало тръгнахме с представянето на авторите на наши изложби в международни арт платформи и в този смисъл ние бяхме прокативни.“ – казва Росен Узунов, собственик на галерия „Little Bird Place“, София. „Имахме и хубав сайт с възможност за 3D турове. Това, което направихме през пандемията е, че въведохме и някои нови инициативи като тази – хората да могат да вземат изкуството вкъщи, да му се наслаждават известно време и след това да решат дали да го купят – така наречената Art and home инициатива. Това, което наблюдавахме ние е, че се увеличиха потребителите на изкуство в интернет. Може би хората се ограничиха от друг вид емоционални или визуални дразнители и се съсредоточиха малко повече в изкуството.“ – казва Росен Узунов.

Тенденцията, която изпъква в общинските галерии в по-малките градове в страната е върху отлива на публика от галериите. Целта на тези галерии не пада върху продажбите, а по-скоро върху възможността за достъп до култура и живото съприкосновение с изкуството. „Нашите най-редовни посетители са хора в зряла възраст или от по-възрастното поколение и ми се струва, че по някакъв начин, за съжаление, пандемията ги отдалечи от галерията.“ – споделя Иван Милушев, директор на Общинска художествена галерия – Благоевград. Но все пак той е оптимист и усилията на него и екипа са насочени към връщането на хората в галерията с интелектуални удари, както ги нарича Иван Милушев – силна програма с интересни автори, които не са гостували в Благоевград или неща, които не са гледани досега.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58