Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Успяха ли художествените галерии да се справят с предизвикателствата на пандемията

8
Галерия " Little Bird Place", София


Заради пандемията от коронавирус светът изпадна в състояние на тежка културна недостатъчност: със затворени оперни и драматични театри, почти без концерти и музика на живо, замряла киноиндустрия, заключени киносалони, музеи...и галерии.

Въпреки предизвикателствата, породени от безпрецедентната криза, много институции и професионалисти продължиха да служат на общностите, като измислят нови начини за осигуряване на достъп до култура. След като бяха затворени от наложените мерки, те не само започнаха да използват по-активно съществуващите си онлайн ресурси и страници в социалните мрежи, но и доставиха ново съдържание – виртуални изложби, кураторски дискусии и  3D обиколки на галериите им чрез стрийминг платформи. Появила се само няколко месеца преди пандемията столичната галерия„Little Bird Place“ доказва, че има начини.

„Ние от самото начало тръгнахме с представянето на авторите на наши изложби в международни арт платформи и в този смисъл ние бяхме прокативни.“ – казва Росен Узунов, собственик на галерия „Little Bird Place“, София. „Имахме и хубав сайт с възможност за 3D турове. Това, което направихме през пандемията е, че въведохме и някои нови инициативи като тази – хората да могат да вземат изкуството вкъщи, да му се наслаждават известно време и след това да решат дали да го купят – така наречената Art and home инициатива. Това, което наблюдавахме ние е, че се увеличиха потребителите на изкуство в интернет. Може би хората се ограничиха от друг вид емоционални или визуални дразнители и се съсредоточиха малко повече в изкуството.“ – казва Росен Узунов.

Тенденцията, която изпъква в общинските галерии в по-малките градове в страната е върху отлива на публика от галериите. Целта на тези галерии не пада върху продажбите, а по-скоро върху възможността за достъп до култура и живото съприкосновение с изкуството. „Нашите най-редовни посетители са хора в зряла възраст или от по-възрастното поколение и ми се струва, че по някакъв начин, за съжаление, пандемията ги отдалечи от галерията.“ – споделя Иван Милушев, директор на Общинска художествена галерия – Благоевград. Но все пак той е оптимист и усилията на него и екипа са насочени към връщането на хората в галерията с интелектуални удари, както ги нарича Иван Милушев – силна програма с интересни автори, които не са гостували в Благоевград или неща, които не са гледани досега.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Димитър Найденов

Димитър Найденов: „Да, България“ има ресурс да бъде водещ опозиционен глас

С избора на Ивайло Мирчев и Божидар Божанов за съпредседатели, партията „Да, България“ влиза в нов етап от своето развитие. След оттеглянето на Христо Иванов от лидерския пост, организацията търси устойчив баланс между приемственост и промяна. В интервю за Радио Благоевград членът на Националния съвет на партията Димитър Найденов подчерта, че изборът..

публикувано на 02.05.25 в 12:48
Калоян Методиев

Калоян Методиев, "Непокорна България": Политиката не е етикет, а съдържание

„Управлението на България се е превърнало в схема за усвояване на власт чрез измами“ – с тези думи политологът Калоян Методиев описа действащия властови модел в страната. В интервю за предаването „Събития и личности“ по Радио Благоевград той направи обзор на първите 100 дни от управлението на кабинета „Желязков“ и очерта основните идейни и..

публикувано на 02.05.25 в 12:27

Българско участие на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки

Проф. д-р Валентин Василев ще представи Благоевград и страната ни по време на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки, който ще се проведе в Подгорица, Черна гора, в средата на май. Той ще бъде лектор по време на форума, на който ще участват и представители на САЩ, Полша, Малта и Индия. Сред тематичните области, които ще бъдат..

публикувано на 30.04.25 в 09:42

Зелено бъдеще за Падеш

На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...

публикувано на 29.04.25 в 11:07

Защо хората не застраховат имуществото си?

30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е  нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..

публикувано на 29.04.25 в 10:54

Снимат биографичен игрален филм за Лили Иванова

Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...

публикувано на 29.04.25 в 10:49

10 дни Банско джаз фестивал 2025

Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..

публикувано на 28.04.25 в 14:48